Корисници који су у четвртак ушли у апликацију „Робин Худ“ обавештени су да више нису у могућности да купују акције четири компаније које су последњих недеља вртоглаво скочиле јер их је купио велики број инвеститора-аматера.
Пре ове интервенције „Робин Худа“ акције ГејмСтопа продавале су се по цени од 316 долара, а сада им је цена нижа од 300 долара.
Неки корисници су пријавили да им је дозвољено само да затворе своје позиције, али пошто нико није могао да купи акције, ови корисници су изгубили огроман профит.
Забрана је дошла након што су ови трговци акцијама нанели губитке неким од највећих хеџ-фондова са Волстрита, док су се сами богатили.
Компанија „Цитрон Рисрч“ прогласила је ГејмСтоп, продавца видео*игара, деоницом у терминалном паду, што је навело остале инвеститоре да заузму кратке позиције на берзи. Једноставно речено, компаније су позајмиле акције ГејмСтопа, очекујући наставак пада његове тржишне вредности, надајући се да ће те акције потом откупити по нижој цени, вратити позајмљено и стрпати профит у џеп.
Прилив инвеститора-аматера повећао је вредност ГејмСтопа у јануару за више од 700 одсто, присиљавајући фондове да купују акције по цени већој него што су позајмљивали. Продавци акција који су држали кратку позицију изгубили су 14,3 милијарде долара у једном дану, према подацима компаније „С3 Партнерс“, а фонд "Мелвин Капитал" је од партнерских компанија тражио скоро 3 милијарде долара како би избегао банкрот.
Познаваоци прилика на Волстриту оптужили су инвеститоре-аматере, од којих се већина окупља на Редиту, за манипулацију тржиштем, тражећи да буду кажњени. Међутим, велики играчи са Волстрита су контра-оптужени да су се и сами укључили у тржишне манипулације када су током среде зауставили трговање акцијама ГејмСтопа, Нокије и АМЦ-а.
Сличне оптужбе упућене су и Дискорду који је на Редиту забранио групу која на тој платформи окупља инвеститоре-аматере оптужујући их за „говор мржње“.
Потез апликације „Робин Худ“ разбеснео је бивше кориснике који су је оптужили да одустаје од обећања да ће успоставити демократију на финансијском пољу.
„Или ће апликација Робин Худ дозволити слободну трговину или је ово њен крај“, објавио је на Твитеру спортски блогер и филантроп Дејв Портној.
Упркос обећањима да ће трговање акцијама омогућити широким масама, „Робин Худ“ је уско повезан са врхом Волстрита, наводи РТ. „Цитадел Секјуритис“ са седиштем у Чикагу ради као посредник, уз провизију, између „Робин Худа“ и берзи попут НАСДАК-а, на којима се тргује ГејмСтопом. „Цитадел“ је такође једна од фирми која је „спасила“ Мелвин Капитал раније ове недеље, и као таква би имала користи од пада ГејмСтопа.
Интерактив Брокерс, још један посредник у трговини, кренуо је стопама „Робина Худа“ и гурнуо је исте акције у ликвидацију, наводећи као разлог ванредну нестабилност на тржишту.