Наводи се да је до сада више од милион становника Пекинга добило деликатни тампон, а главни град је поставио амбициозан циљ да на крају тестира свих 21,5 милиона становника.
Анални брисеви први пут су примењени у пракси прошле године широм Кине, укључујући и Шангај, али је метода углавном резервисана за становнике потенцијалних жаришта ковида 19, тврди Ли Тонгзенг, стручњак за заразне болести кога цитира кинески државни емитер Си-си-ти-ви.
„Од почетка избијања епидемије корона вируса на тестирању смо углавном користили брисеве грла. Његове карактеристике су погодност и брзина, па је погодан за велика испитивања“, рекао је Ли Тонгзенг из пекиншке болнице у „Ју'ан.“
„Брис носа је тачнији од бриса грла, али брис носа може бити непријатан“, додао је он.
Навео је да је у неким асимптоматским случајевима или код особа које показују благе симптоме велика вероватноћа да вирус неће бити примећен у грлу или носу после три до пет дана.
Он је поделио недавно откриће да код неких заражених пацијената „корона вирус преживљава дуже време у њиховом дигестивном тракту или излучевинама него у респираторном тракту“, коментаришући погодности аналних брисева.
Ли је рекао да ректални брисеви повећавају проценат откривених случајева и драстично умањују шансе за пропуштање праве дијагнозе.
„Наравно, анални брисеви нису толико пријатни као брисеви грла, па се користе само над појединцима у кључним карантинским областима. То ће смањити број лажних позитивних резултата“, додао је он.
Смернице које је објавила Кинеска национална здравствена комисија предвиђају да се анални брисеви дају 3 до 5 центиметара унутар ректума, пре него што се окрену и ставе на чување у посуду за узорке.
Кина је 26. јануара забележила 82 нова случаја заразе и 56 асимптоматских случајева, саопштиле су националне здравствене власти, док се земља бори с другим таласом пандемије од средине децембра.
Већина позитивних случајева регистрована је на североистоку земље, где десетине милиона становника у неком облику карантина, преноси Спутњик интернешенел.