Лоуи институт из Сиднеја оцењивао је одговор на пандемијску кризу на основу шест критеријума, број потврђених случајева заразе, број преминулих, стопу заражених и умрлих на милион становника, однос заражених и тестираних и број тестираних на хиљаду становника.
Ти критеријуми, како је саопштено, „заједно показују колико су се добро или лоше државе носиле с пандемијом“, стоји у извештају тог института, преноси АФП.
На табелу је уврштено 100 држава, наводе из института, невладине организације чији је оснивач један од најбогатијих Аустралијанаца Френк Лоуи, и која се бави међународним односима. На списку, како су саопштили, нема држава из којих не постоји довољно података, а међу њима је и Кина.
На првом месту је Нови Зеланд са 94,4 бода. Следе Вијетнам (90,8 бодова), Тајван (86,4), Тајланд (84,2) и Кипар (83,3), који је уједно и најбољи у ЕУ.
Србија је на 51. месту са 46,8 бодова, а од земаља из региона, испред нас је само Словенија, која је 33. са 58,1 бодом.
Хрватска је с 45,9 бодова на 54. месту, док на листи нема БиХ, Црне Горе, Северне Македоније.
Од земаља у близини Србије, Грчка је на 32. месту са 58,4 бода, а Мађарска на 52. са 46,3 поена.
Србија је тако боље пласирана не само од Хрватске и Мађарске, већ и од Немачке која је 55, Италије на 59. месту, Велике Британије која је 66, Француске која је 73...
Последње место заузима Бразил, коме је аустралијски институт дао само 4,3 бода. Међу пет најгорих следе Мексико (6,5 бодова), Колумбија (7,7), Иран (15,9) и Сједињене Америчке Државе (17,3).
Лоуи институт закључује како се чини да су се са пандемијом боље носиле државе са мање од 10 милиона становника.
Прочитајте још: