Институт Тони Блер (ТБИ) навео је у недавно објављеном извештају да би Велика Британија требало да искористи своју позицију лидера у Г7 како би стварање међународног „ковид пасоша“ поставила као приоритет на дневном реду групе.
У разговору за британски „Телеграф“, Блер је објаснио да се дигитални лични документ може користити за праћење „корона статуса“ појединца. Пасош би користио кју-ар кодове за приступ и верификацију детаља о вакцинацији, као и резултате тестова на корона вирус.
Признајући да би нови лични документ могао да утиче на слободу кретања и доведе до неједнакости међу народима и појединцима, Блер је инсистирао на томе да је увођење корона пасоша неизбежно и да би Велика Британија требало да искористи своју улогу председавајућег у Г7 да преузме иницијативу.
„Успостављање консензуса међу државама Г7 биће први корак ка светском усвајању таквог личног документа“, рекао је он.
Бивши британски премијер је упозорио да ће без заједничког система верификације путовања постати хаотичнија и теже изводљива, додајући да би „ковид пасош“ могао да помогне да се успостави сет правила које можда неће усрећити многе.
Блер је дугогодишњи заговорник нових облика идентификације. Његова влада је предлагала шему националних личних карата, али је тај план администрација Дејвида Камерона укинула 2010. године, услед забринутости за приватност и права грађана.
Од почетка пандемије Блер се залаже за нове облике личних докумената како би се пратио статус болести. Прошлог месеца је рекао да свет треба да се припреми за здравствени пасош, тврдећи да ће се, упркос приговорима, то догодити.
Неколико великих авио-компанија најавило је да тестира дигиталне путне исправе којима су обухваћени резултати тестова на корону и статус вакцине. Светска здравствена организација (СЗО) приметила је да би електронски сертификат о вакцини могао бити користан за међународне путнике, али је саветовала земље да не издају „пасоше имунитета“ онима који су се опоравили од ковида 19, пише РТ.
Прочитајте још: