И Куба има вакцину: Шта кочи „мање позната“ цепива да ратују против вируса корона

„Мање познате“ вакцине, попут кубанске, могле би у току године да се нађу на тржишту и допринесу рату против вируса корона. Њихов значај може бити једнак са руском, кинеском или америчком вакцином, али њихов пробој на тржиште касни због недовољних производних капацитета. Због тога је неопходно да произвођачи – сарађују.
Sputnik

Осим вакцина против вируса корона које су већ увелико почеле да се примењују широм света, попут „Спутњика Ве“ (Sputnik V), „Фајзер-Бионтекове“ и „Синофармове“, протеклих дана у жижу јавности доспеле су и мање познате вакцине.

Међу њима је кубанска вакцина „Соберана 2“ Института „Финлеј“, једна од четири које се у тој земљи развијају, а која је у понедељак ушла у претпоследњу фазу испитивања. Већ у марту би могла да уђе у последњу пре одобрења, са 150 хиљада добровољаца, којима ће се прикључити и Иранци.

И Куба има вакцину: Шта кочи „мање позната“ цепива да ратују против вируса корона

„Мање познате“ вакцине – појачање у рату против вируса корона

Капацитет за производњу те вакцине је 100 милиона доза, а ако све прође како треба, ове године би цело становништво Кубе могло да буде вакцинисано.

Своје вакцине развијају и Индија („Коваксин“), Канада („Провиденс терапеутикс“), Јапан („Ангес“)...

Вирусолог Нада Куљић-Капулица за Спутњик каже да све вакцине које прођу проверу и буду одобрене у земљама порекла и свету, могу само да допринесу ограничавању пандемије.

„Они су дужни да поштују сва правила, али њима треба време, мали су. Треба много добровољаца у трећој фази. У првој ће још и наћи, али у трећој треба доста, па да добијете резултате, вакцинишете, ревакцинишете... Потребно је време. Све те услове они морају да испуне, потом да провере, објаве, дају другима да провере, па тек онда да пусте. ’Астра-Зенека‘ је лутала с дозама које да дају. И код великих има проблема, а тек код малих“, истиче Нада Куљић-Капулица.

И Куба има вакцину: Шта кочи „мање позната“ цепива да ратују против вируса корона

Неопходна сарадња произвођача

Наша саговорница каже да „мање познате“ вакцине тек сада добијају на значају због тога што немају велике производне капацитете као Руси, Кинези, Американци...

„Проблем је у томе што је много људи болесно, па су захтеви за вакцине велики. Неопходно је да компаније међусобно сарађују. То су нове технологије, то треба научити. За то треба време. Неке земље имају високо развијену технологију, па могу пре у све то да ’упадну‘. Једноставно, капацитети великих нису толики да могу да задовоље захтеве пандемије, односно света“, напомиње Нада Куљић-Капулица.

Она подсећа да је и Италија најавила производњу вакцине следеће године, као и да је Индија највећи произвођач вакцина на свету, те сматра да ће се и вакцина из те земље ускоро наћи на тржишту.


Сазнајте више о руској вакцини „Спутњик Ве“ (Sputnik V):

Прочитајте још:

Коментар