Немачка нуди подршку Русији у производњи вакцине

Вакцина против ковида Спутњик Ве Института Гамалеја
Немачки министар здравља Јенс Шпан изјавио је да је Немачка посредник по питању производње руске вакцине против вируса корона „Спутњик Ве“ (Sputnik V) у Европској унији пре добијања дозволе за употребу.
Sputnik
„Одржани су преговори о руској вакцини, госпођа канцеларка (Ангела Меркел) је разговарала са председником Русије (Владимиром Путином), а ја са мојим руским колегом. Одржани су разговори и на другим нивоима Министарства. Институт 'Пол Ерлих' је као регулатор такође разговарао са руским колегама, притом, они су били у контакту још пре пандемије. Наравно, разговарамо о свим тим питањима. Замољени смо да проверимо да ли у Немачкој или Европи постоје капацитети за производњу“, рекао је Шпан, истакавши да су преговори са Русијом о том питању „конструктивни“.

Према његовим речима, немачка страна може пружити подршку приликом производње вакцине и делује као посредник, јер се пандемија може победити само заједничким напорима.

Говорећи о руској вакцини, немачки министар је истакао да се у случају вакцине „Спутњик Ве“ (Sputnik V) ради о „векторској нереплицирајућој вакцини“ и користе се „два различита вектора за прву и другу вакцинацију“.

„Вероватно је због тога ефикасност руске вакцине много већа, јер се имуни систем приликом друге вакцинације још није прилагодио...То такође отежава производњу“, додао је Шпан, објаснивши да је у том случају неопходно производити две компоненте вакцине.

Истовремено је додао да, по правилу, брзина поступка одобрења вакцине од стране Европске агенције за лекове „зависи од тога када су и какви подаци званично предати“.

Подсетимо, угледни научни часопису „Лансет“ саопштио је да је „Спутњик Ве“ (Sputnik V) сигурна и ефикасна вакцина која пружа потпуну заштиту од тешких случајева болести ковид 19. Након вишемесечних истраживања руских имунолога у којима је учествовало 19.866 добровољаца завршена је трећа фаза клиничких испитивања која је потврдила ефикасност вакцине од 91,6 одсто. 

Прочитајте још:

Коментар