Кредити у „швајцарцима“: Хрвати могу да туже банке и поврате до 80 одсто новца

Хрватско удружење Франак организовало је конференцију за новинаре на којој су говорили о завршетку колективног случаја франак и о њиховим даљим активностима.
Sputnik

Поменуте активности односе се на права 125.000 оштећених породица.

На конференцији су говорили координатор Економско-правног тима Удружења Франак Горан Алексић и адвокати Никол Квијатковски и Бранко Шерић. Како подсећа „Т портал“, Уставни суд у Хрватској је одбио уставне жалбе свих банака у случају швајцарског франка.

„Судски процес нас је коштао 300 хиљада куна (око 40.000 евра). Без новца наших чланова не бисмо могли то да финансирамо“, рекао је Алексић.

„То значи да је 125.000 људи који су уговарали кредите с валутном клаузулом у франку уговарали непоштене кредите. Сви имају право тужити банке. Имају право добити од 50 до 80 посто реализованог кредита. Ако су имали кредит од милион куна (око 130.000 евра) могу добити од 500 до 800 тисућа куна (66 - 105 хиљада евра), што није мало“, истакао је Алексић.

Додао је како је требало да пресуду Уставног суда имају још давно, али су судови у Хрватској, нагласио је, „мало килавили“.

„Нажалост смо у застоју због спорости и многи људи су изгубили станове, распали су им се бракови, неки су морали отићи у иностранство да би враћали кредите. Удружење није завршило свој посао, упркос томе што су досуђене ништавне одредбе, очекујемо да Врховни суд једног дана одлучује о ништавности уговора. Према пракси судова, ако је ништавна валута, онда је ништаван цео уговор“, рекао је Алексић.

Након њега новинарима се обратио адвокат Бранко Шерић који Алексића заступа у поступку пред Жупанијским судом покренутим након што је казнено пријавио банке ДОРХ-у.

„УСКОК је одбацио казнену пријаву и он је наставио прогон тако да је ставио предлог за истрагу против 88 физичких и правних особа због низа казнених дела. Банке су кориснике кредита довеле у поробљени положај. О томе ће одлучити судија истраге Жупанијског суда у Загребу“, објаснио је Шерић.

Додао је како се банке након одлуке Уставног суда могу обратити институцијама ЕУ.

„Све правне могућности су исцрпљене у Хрватској“, рекао је Шерић, преноси Б 92.

Коментар