Запад у „вакцина“ дилеми: Сарађивати са Русијом и поправити односе или не?

Успех руске вакцине против вируса корона „Спутњик Ве“ (Sputnik V) покреће занимљиву дилему пред лидерима европских земаља – да ли да сарађују с Русијом комбинујући своје вакцине са руским препаратима, или не, пише британски лист „Дејли телеграф“.
Sputnik

Лист скреће пажњу на то да нико од британских званичника није прокоментарисао чланак у медицинском часопису „Лансет“, који је 2. фебруара објавио резултате треће фазе клиничког испитивања руске вакцине која се показала као једна од најбезбеднијих и најефикаснијих на свету.

С тим у вези, „Дејли телеграф“ пише да је портпарол британског премијера Бориса Џонсона одговорио на молбу да прокоментарише чланак „Лансета“ речима да тиме треба да се баве научници, не додајући више ништа.

Прекретница у односима Русије и Запада

Истовремено, лист подсећа на чињеницу да су раније британски званичници више пута јавно пружали подршку вакцинама америчке компаније „Фајзер“ и њеном немачком партнеру „БиоНТех“, препарату „Астра зенеке“ и Оксфордског универзитета и вакцини америчке компаније „Модерна“.

Импресиониран сам: Угледни белгијски научник о ефикасности руске вакцине

Закључак аутора чланка је да је тренутна стратегија Џонсона да говори о успеху британског програма вакцинације у који је укључено преко 10 милиона људи. Међутим, лист пише да ће се та стратегија завршити када сви одрасли у земљи буду вакцинисани и да ће тада бити покренуто питање треба ли сарађивати с Русијом по том питању.

Став који британски премијер и други западни лидери заузму према „Спутњику Ве“ означиће да ли ће доћи до озбиљног помака у односима Русије и Запада и током саме пандемије, или не, закључује „Дејли телеграф“.  

Подсетимо, раније су Институт „Гамалеја“, Руски центар за директне инвестиције (РФПИ) и фармацеутске компаније „Астра Зенека“ и „Р-Фарм“ потписали споразум о сарадњи и примени програма клиничког истраживања ради процене комбиноване употребе једне од компоненти вакцине „Спутник Ве“ и једне од компоненти вакцине АЗД1222, коју је „Астра Зенека“ развила у сарадњи са Оксфордским универзитетом.

С тим у вези, директор РФПИ Кирил Дмитријев је рекао да би прелиминарни резултати испитивања комбиноване вакцине „Спутњик Ве“ и „Астра зенека“ могли бити у марту или априлу.

Вакцина „Спутњик Ве“ коју производи Научно-истраживачки институт „Гамалеја“ у сарадњи са Руским фондом за директне инвестиције добила је 11. августа потврду о регистрацији од Министарства здравља Русије, поставши тако прва регистрована вакцина против вируса корона на свету.

Прочитајте још:

Коментар