„Узео сам реч да честитам Русији на успеху по питању тог подвига који је користан за читаво човечанство. То значи да ћемо имати више инструмената за борбу против пандемије“, рекао је Борељ на заједничкој конференцији за новинаре са шефом руске дипломатије Сергејом Лавровом.
Како је рекао, са задовољством је прочитао резултате треће фазе клиничких испитивања руске вакцине у часопису „Лансет“.
„Надам се ће сада Европска агенција за лекове сада моћи да региструје ту вакцину за потребе држава-чланица ЕУ. За нас ће то бити добра вест јер, као што знате, немамо довољно вакцина и додатни извор њихове набавке можемо само да поздравимо“, рекао је Борељ.
Када је реч о политичким односима између Брисела и Москве, високи представник ЕУ је рекао да размимоилажења и даље постоје по читавом низу питања али да се мора трагати за могућностима за сарадњу. Постоје области у којима две стране могу и треба да сарађују, додао је он.
„Неопходно је наћи заједнички језик и области у којима постоји узајамно разумевање. То је циљ моје посете. Ово је само први корак. Имамо несугласице по неким питањима, али без обзира на то, морамо трагати за областима у којима можемо да постигнемо договор и да сарађујемо“, рекао је представник Брисела.
Тренутно једни на друге гледамо више као на конкуренте, супарнике а мање као на партнере, рекао је он, уз оцену да су разговори с руским министром били интензивни. Најавио је да ће они током дана бити настављени.
Он је Лаврову пренео да је „дубоко забринут“ због хапшења блогера и опозиционара Алексеја Наваљног и учесника неодобрених протеста. Како је рекао, позвао је на ослобађање Наваљног и спровођење истраге његовог наводног тровања.
Борељ је иначе први високи представник ЕУ у посети Москви од 2017. године.
Даља деградација односа носи непредвидиве последице
Лавров је оценио да даља деградација односа Русије и ЕУ може да има негативне и непредвидљиве последице.
„Обе стране су потврдиле заинтересованост за подршку и проширење канала дијалога укључујући питања где се наши ставови не поклапају. Таквих је питања пуно. Исказали смо спремност да прагматично сарађујемо тамо где постоји интерес за обе стране“, рекао је Лавров.
Он је такође истакао да је важно да се оформи посебан канал дијалога са ЕУ за борбу против дезинформација.
„Желео бих да изразим наше жаљење што су неке снаге у ЕУ, у време пандемије када би требало да се ујединимо и будемо солидарни, искористиле ту тему да би оптужиле Русију за дезинформације“, рекао је Лавров и додао да је Русија доказала на делу да је спремна да помаже свима који су за то заинтересовани, па и у ЕУ.
Без обзира на пандемију, ЕУ је и даље највећи економски партнер Русије и у билатералној трговинској размени и даље постоји позитивна динамика, подсетио је Лавров.