Нови предлог Немачке: Увести мораторијум на завршетак изградње „Северног тока 2“

Шеф Одбора за спољну политику Бундестага Норберт Ретген предложио је да се Русија, Сједињене Америчке Државе и Европска унија договоре о мораторијуму на завршетак „Северног тока 2“.
Sputnik

Према његовим речима, потребно је преговарати и обезбедити да се гасовод „не користи као геополитичко оружје против источноевропских земаља“.

„Можда би то могло овако да изгледа: Европска унија, Русија и Сједињене Америчке Државе договарају се о мораторијуму на изградњу, али овог пута не у виду санкција, већ паузе за почетак преговора са циљем да се отклони највећа забринутост Запада“, изјавио је у интервјуу немачком радију Deutschlandfunk, и додао да је то „кључни моменат“.
Тензије због „Северног тока 2“: Французи Немцима не могу ништа

Пројекат „Северни ток 2“

Подсетимо, пројекат „Северни ток 2“ подразумева изградњу два крака гасовода, чији ће укупни капацитет износити 55 милијарди кубних метара гаса годишње, од обале Русије, преко Балтичког мора, до Немачке.

У изградњи гасовода учествују бројне европске компаније.

Против изградње гасовода „Северни ток 2“ активно се бори Украјина, која се плаши да ће изгубити приходе од транзита руског гаса, као и бројне европске земље, укључујући Пољску, Летонију и Литванију, а такође и Сједињене Америчке Државе, које желе да у Европској унији продају свој течни природни гас.

Француска: Не мешамо се у одлуку Немачке у вези са „Северним током 2“

САД сматрају да је то политички пројекат који прети енергетској безбедности Европе.

Вашингтон је у децембру 2019. године увео гасоводу санкције, због чега је швајцарски „Олсиз“ био принуђен да заустави радове на полагању цеви. Средином јануара уведене су и санкције броду „Фортуна“ који учествује у изградњи гасовода, као и власнику брода, компанији „КВТ-РУС“.

Руска страна више пута је изјављивала да је пројекат апсолутно комерцијалан и конкурентан и истицала да он не подразумева обуставу транзита руског гаса преко Украјине у ЕУ.

После одлуке суда о хапшењу Алексеја Наваљног неке земље су предложиле да се врати на тему антируских санкција. Европска комисија је нагласила да гасовод спроводи група приватних компанија и да их Европска унија не може спречити у изградњи гасовода.

Прочитајте још:

Коментар