Научници забринути због новооткривене бактерије која убија шимпанзе – може да пређе на људе

Научници су забринути да би на десетине, до сада, нејасних смртних случајева у удаљеном резервату за шимпанзе у Сијера Леонеу могле бити последица нова генерација болести која може да пређе са животиња на људе.
Sputnik

Од 2005. године, око 56 јединки угрожене врсте шимпанзи изненада је умрло у резервату Такугама након брзог развоја неуролошких проблема, екстремне надутости у цревима, повраћања и дијареје. Ниједан медицински третман није помогао у избегавању смртног исхода ових животиња. 

Страх од нове пандемије: Гљивична инфекција отпорна на лекове озбиљна глобална претња

Ове недеље, након пет година истраживања, научници мисле да су идентификовали кривца - епизоотски неуролошки и гастроентеролошки синдром изазван новооткривеном бактеријом званом Sarcina troglodytae.

Бактерија припада роду Сарцина за који је већ познато да напада људе, узрокујући мучну и болну смрт.

Ово откриће није изненађујуће, с обзиром на то да људи и шимпанзе деле 98,8 одсто генетске грађе, што значи да је претња од преласка болести између врста присутна. Ебола и ХИВ су, на пример, прешли са примата на људе.

„Постоји врло мало патогена који заразе шимпанзе а не заразе људе, као о врло мало патогена који заразе људе а не заразе шимпанзе“, рекао је др Тони Голдберг, професор епидемиологије на Универзитету Висконсин-Медисон, који је коаутор студије.

Бактерија Sarcina ventriculi која се понекад налази у људском телу може да се прошири убрзо након оперативних захвата, узрокујући стање познато као емфизематозни гастроентеритис. Фаталан исход је у том случају неизбежан.

Истраживачи су забринути и да постоји више врста бактерија из рода Сарцина које још нису идентификоване а угрожавају здравље људи и животиња. 

Следећа пандемија може да буде десет пута гора: Бил Гејтс упозорава и нуди решење

Срећом, бактерија није заразна и стога је мало вероватно да ће у блиској будућности изазвати пандемију, мада истраживачи упозоравају да је потребно пажљиво праћење и проучавање, јер је опрез пресудан за спречавање потенцијалних катастрофа.

Голдберг је додао да се не би изненадио ако научници препознају да су многе досадашње  болести људи и животиња заправо узроковане сојевима ове бактерије, преноси РТ.

Коментар