Његова одбрана тврди да је процес политички мотивисан.
Процес се води због његових коментара на видео у којем ветеран Игнат Артјоменко изражава подршку изменама Устава Русије. Ветеран учествује у процесу путем видео-линка, а Наваљни је све време инсистирао да Артјоменко скине епидемиолошку маску с лица.
Артјоменко је у обраћању суду рекао да да је током рата био рањен, а да је прошлог лета чуо да га је Наваљни назвао издајником домовине. То га је, како је рекао, огорчило.
Њему је у једном тренутку позлило док је сведочио из своје куће. Породица је позвала хитну помоћ а суд је поново одредио паузу.
Тужилац и Наваљни су потом ушли у расправу ко је крив за погоршање здравственог стања ветерана.
Јутрос, на почетку рочишта Наваљни је изјавио да уопште није упознат с материјалом у вези с овим случајем и да му је потребно време да се упозна.
Иако су у суду констатовали да је за то имао довољно времена од августа, изашло му се у сусрет и била је одређена је једночасовна пауза. У међувремену, саслушање је настављено.
Адвокати Наваљног су тражили да се из сале удаље сви медији, сарадници Федералне службе судских извршитеља и стража.
Рочишту присуствују и представници британске и француске амбасаде у Москви.
Тим поводом огласило се руско Министарство спољних послова.
„Поздрављамо жељу британске, француске и других амбасада да пред судом подрже ветерана Другог светског рата“, поручили су у Министарству.
Суд је у августу донео одлуку да привремено обустави овај процес због болести Наваљног, који се тада налазио у Немачкој.
Он се 17. јануара вратио у Русију и тада је на аеродрому у Моксви ухапшен јер се, као условно осуђени, није одазивао на позиве полиције.
Он је имао две условне осуде. Прва је у случају „Кировлес“ везана за проневеру више од 16 милиона рубаља, а друга, у случају „Ив Роше“, за крађу од преко 30 милиона рубаља.
Након тога његове присталице су организовале неодобрене протесте у Москви и другим руским градовима.
У међувремену, Московски суд је донео одлуку да условна казна Наваљном буде замењена затворском казном од три и по године.
Судском процесу присуствовали су и представници петнаестак западних амбасада, а водеће западне земље су после изрицања пресуде затражиле од Русије да опозиционар буде ослобођен.
Руско Министарство спољних послова је истакло да присуство дипломата у суду представља политички гест, мешање у унутрашње ствари Русије, као и да је Запад тако сам раскринкао своје покушаје обуздавања Русије.
Прочитајте још:
- Русија ће питати Бореља: Шта су радили стране дипломате на суђењу Наваљном
- Лавров: Грдно греше на Западу они који учтивост Русије тумаче као слабост