Како се наводи, „Телеграм“ је инсталиран 63 милиона пута, што је скоро четири пута више у поређењу са истим периодом прошле године. Највећи пораст преузимања месинџера забележен је у Индији и Индонезији.
На другом месту је апликација „Тик ток“ са 62 милиона преузимања, док су међу пет лидера и апликације „Сигнал“, „Фејсбук“ и „Воцап“.
Притом, „Телеграм“ је предњачио и по броју преузимања из „Гугл плеј продавнице“, док је по броју инсталирања из „Еп стора“ тек на четвртом месту. Ипак, то није утицало на коначни резултат и вођство апликације.
У јануару 2021. године дошло је до озбиљних промена у сфери друштвених мрежа и месинџера. Након што су присталице бившег америчког председника Доналда Трампа заузеле зграду Конгреса 6. јануара, многе друштвене мреже су блокирале Трампове налоге и саопштиле да намеравају да пооштре борбу против екстремистичких садржаја. Једна од највећих апликација за размену порука на свету „Воцап“ пооштрио је правила слања порука. Због тога су други месинџери и друштвене мреже добили на популарности.
Јавна организација „Коалиција за сигурнији интернет“ из Америке оптужила је „Телеграм“ да представља платформу за ширење претњи и координацију расистичких насилних акција, посебно уочи инаугурације новог америчког председника Џозефа Бајдена и након смрти Афроамериканца Џорџа Флојда у Минеаполису. Захтевала је од суда да се апликација избрише из „Еп стора“.
Треба поменути да је аутор Телеграма Рус Павел Дуров, оснивач једне од најпопуларнијих друштвених мрежа у свету – „Вконтакте“.
Прочитајте још: