Руска вакцина „Спутњик Ве“ (Sputnik V), према којој су на Западу у почетку били скептични, сада је постала светски фаворит у борби против пандемије вируса корона, истиче се на почетку текста.
Резултати треће фазе клиничких испитивања вакцине против вируса корона „Спутњик Ве“ (Sputnik V), које је објавио угледни научни часопис „Лансет“, показали су да руска вакцина не заостаје за америчким и европским а да је много ефикаснија од кинеских вакцина, наводи се у чланку.
Након објаве у „Лансету“, многе земље су „стале у ред“ као потенцијални купци вакцине, а најмање 19 земаља је већ одобрило употребу вакцине „Спутњик Ве“ (Sputnik V), укључујући и чланицу Европске уније – Мађарску, док су Бразил и Индија на корак од тога, констатује аутор чланка.
Према речима директорке консултантске компаније „Контрол рискс“ Оксане Антонијенко, успех руске вакцине у борби против вируса корона могао би повећати геополитички утицај Москве, на пример у Латинској Америци, пише „Блумберг“.
„Русија је овим доказала да је способна да производи нешто ново за чим постоји потражња у целом свету“, изјавила је она.
Поред тога, и европски регулаторни органи почињу да разматрају захтев за одобрење руске вакцине након обећања Немачке да ће помоћи да се та процедура убрза.
Како је „Блумбергу“ рекао главни уредник часописа „Лансет“ Ричард Хортон, тај процес може трајати и неколико месеци, јер је неопходно да се приложе детаљни подаци о вакцини.
„Заиста мислим да ће се руска вакцина широко користити, али то се неће догодити тако брзо“, рекао је Хортон.
Како се наводи у чланку, у глобалној борби за победу над пандемијом „трка вакцина“ је добила геополитички значај – владе теже да превазиђу огромну социјалну и економску штету, која је пратећи ефекат мера које су уведене због вируса корона. Аутори чланка примећују да та ситуација даје предност Русији као једној од малобројних земаља чији су научници успели да направе квалитетну вакцину.
Подсетимо, угледни научни часопису „Лансет“ саопштио је да је „Спутњик Ве“ (Sputnik V) сигурна и ефикасна вакцина која пружа потпуну заштиту од тешких случајева болести ковид 19. Након вишемесечних истраживања руских имунолога у којима је учествовало 19.866 добровољаца завршена је трећа фаза клиничких испитивања која је потврдила ефикасност вакцине од 91,6 одсто.