Погодак у центар мете: Руски бомбардер извео пробна гађања користећи „убице носача авиона“

Бомбардер – носач ракета дугог домета Ту-22М3 извео је пробно гађање, користећи нове крстареће ракете Х-32, саопштио је извор из руског војног индустријског комплекса.
Sputnik

Ракете ваздушног базирања Х-32 примљене су у наоружање 2016. године, а њихов редовни носач би требало да буде модернизовани бомбардер Ту-22М3М. У току су тестирања лета два експериментална примерка ове летелице.

„Ту-22М3 лансирао је неколико крстарећих ракета Х-32 које ће чинити основу ударног наоружања модернизованог бомбардера Ту-22М3М. Предвиђене борбене карактеристике ракете су потврђене, прецизност гађања је у центар мете“, рекао је наш саговорник.

Истовремено је појаснио да је ракета Х-32 такозвана „убица носача авиона“, јер савремени противваздухопловни системи групација носача авиона имају малу могућност да пресретну овај тип ракете, Дакле, Х-23 је првенствено намењена за уништавање надводних мета.

Он је додао да ракета има могућност да уништава копнене објекте, укључујући радаре.

Наш саговорник појашњава да је серија лансирања одржана прошле године, док су пробна гађања била неопходна ради потврђивања карактеристика ракете, као и ради припрема за тестирање ракета са нових бомбардера Ту-22М3М, а решени су и одређени експериментално-истраживачки задаци.

Суперсонична крстарећа ракета Х-32 направљена је као замена за ракете Х-22, чији су носачи авиони Ту-22М3. Према отвореним изворима, нова ракета је добила модернизовани ракетни мотор са повећаним потиском на течно гориво и дигиталну електронску опрему. Максимална брзина ракете је близу суперсоничне и на висинама изнад 30 километара износи око пет маха, док је њен домет 1.000 километара.

Ту-22М3М је модернизована верзија авиона Ту-22М3. Носач ракета је добио савремену дигиталну електронску опрему, нови систем за нишањење и навигацију, електричну опрему, комуникационе системе, нове радаре и системе за електронско ратовање. Нова опрема значајно повећава борбени потенцијал летелице, а ново навођено ракетно наоружање повећава њену борбену ефикасност.

Експериментални примерак Ту-22М3М полетео је у децембру 2018. године, док је други експериментални примерак новог бомбардера укључен у тестирања у марту 2020. године.

Прочитајте још:

Коментар