„Руски произвођач вакцине 'Спутњик Ве' (Sputnik V) заинтересован је за то да се вакцина производи директно и земљи којој је испоручује. Геополитички интереси не смеју да буду изнад интереса људи“, истакао је Матовић за Словачки радио.
Према његовим речима, уколико би Словачка започела производњу вакцине, то не би чинила само за своје грађане, него би њоме снабдевала и друге земље Европске уније.
Истовремено, прашки портал „Сезнам“ јавља да експерти чешког Министарства здравља проучавају правне аспекте за могућу директну куповину руске вакцине против короне, заобилазећи одобрења органа Европске уније.
Другим речима, тражи се опција према којој би руска вакцина добила дозволу за коришћење у Чешкој без сертификата Европске агенције за лекове и чешког државног института за контролу лекова.
„Уколико би чешки државни институт за контролу лекова био против по том питању, дозволу за употребу вакцине 'Спутњик Ве' (Sputnik V) издало би Министарство здравља. У те сврхе би се позвали на параграф осам закона о лековима, који дозвољава употребу вакцине у Чешкој, с тим што одговорност за то преузима на себе држава“, преноси портал.
Данас је Руски фонд за директне инвестиције потврдио да је вакцину „Спутњик Ве“ (Sputnik V) регистровала 21. земља по реду – Мјанмар.
„Регистрација је реализована у оквиру убрзаног поступка, без додатних клиничких испитивања на територији земље“, саопштено је из фонда.
Подсетимо, угледни научни часопису „Лансет“ саопштио је да је „Спутњик Ве“ (Sputnik V) сигурна и ефикасна вакцина која пружа потпуну заштиту од тешких случајева болести ковид 19. Након вишемесечних истраживања руских имунолога у којима је учествовало 19.866 добровољаца завршена је трећа фаза клиничких испитивања која је потврдила ефикасност вакцине од 91,6 одсто.
Прочитајте још:
- „Блумберг“: Вакцина „Спутњик Ве“ – највеће научно достигнуће Русије од совјетске ере
- „Шах-мат за противнике“: Творци руске вакцине могу бити номиновани за Нобелову награду