Пребукиран „Северни ток 1“: Европа дочекује највећи мраз са полупразним складиштима гаса

Западну Европу је захватио најхладнији талас ове зиме. То значи да ће ниске температуре повећати потрошњу гаса. Како се показало, државе су дочекале фебруар са полупразним складиштима.
Sputnik

Према прогнози, данас ће у Берлину бити минус десет степени Целзијуса. Од среде 10. фебруара температура ће се повећати, али до средине следеће недеље ће бити знатно нижа од уобичајених вредности за ово доба године.

Прошле године су у ово време у Европи била два топла таласа са температурама до 13 степени Целзијуса. Последњи пут је у Европи овако хладан фебруар био 2012. године.

Добро за гас

Ниске температуре повећаће потрошњу гаса и уједно и потрошњу залиха гаса у подземним складиштима.

Објекти подземних резерви гаса Европске уније били су 7. фебруара попуњени у просеку са 48,45 процената, наводи портал „Gas Infrastructure Europe".

Наведени ниво је за 2,54 процента нижи од просека за исти период у последњих пет година (50,99 процената). Резерве гаса у Немачкој, на главном тржишту гаса у Европи, пале су на 41,17 процената, у Аустрији на 50,05 процената, Чешкој на 46,75 процената, Француској на 37,85 процената, а у Украјини на 51,5 процената.
Амерички угао: У гасоводу „Северни ток 2“ никада ништа неће бити осим ваздуха

Потрошња резерви гаса у Европи је од велике важности за глобално тржиште гаса. Пре свега, нормализује равнотежу власника ових резерви. Претходне две зиме у Европи биле су топле и део залиха је „висио“ на складишту додатних годину или две, што представља блокиран новац.

За традиционалне добављаче гаса у Европу, као што је „Гаспром“, ово представља додатни притисак на производне капацитете током лета, изједначавајући њихов годишњи профил производње.

Добављачи течног природног гаса ће имати празан период у достављању гаса лети, када ће тренутна навала потражње за гасом у североисточној Азији ослабити.

„Гаспром“ ових дана у потпуности користи „Северни ток“ и „Јамал-Европа“. Кроз Украјину чак доставља и мало више, 119 милијарди кубних метара дневно, него што је морао да резервише на крају 2019. године у оквиру трилатералних споразума између Русије, Европске уније и Украјине - 110 милиона кубних метара дневно.

Европа своју највећу потражњу има током двоструко мањег снабдевања течним природним гасом, јер је он сада потребнији у североисточној Азији. Тамо је или главни или једини извор природног гаса. Многи европски терминали су затворени за претовар течног природног гаса на друга тржишта и испоручују симболичне количине гаса у унутрашњу мрежу.

Прочитајте још:

Коментар