Хашки суд одбио руским експертима приступ олупини обореног авиона МХ17

Окружни суд у Хагу не види потребу да се стручњацима руског концерна „Алмаз-Антеј“ дозволи да истраже олупине авиона МХ17 у Холандији пре него што буду испитани у случају, изјавио је председавајући судија Хендрик Стинхејс на данашњем заседању суда.
Sputnik
„Одбрана је тражила да се пре испитивања стручњацима ‘Алмаз-Антеј’ пружи могућост да посете Холандију и испитају олупине. Такође је затражено да се пре испитивања стручњака ‘Алмаз-Антеју’ пошаљу фотографије свих делова олупине и фотографије делова који нису пронађени. Суд не види потребу за тим“, објаснио је судија.

У понедељак је у судском комплексу Шипхол настављено рочиште у случају пада авиона на лету МХ17.

На рочишту 1. фебруара адвокат Сабине тен Дусхате, која заступа оптуженог руског држављанина Олега Пулатова, изјавила да би стручњаци руског концерна „Алмаз-Антеј“ требало да добију могућност да у Холандији проуче олупине малезијског „Боинга“ који се срушио на истоку Украјине.

Холандски суд одбацио захтеве за истрагу алтернативних верзија пада малезијског авиона

Суђење за обарање авиона на лету МХ17 почело је у Холандији 9. марта 2020. Суди се тројици држављана Русије и једном држављанину Украјине: Игору Гиркину, Сергеју Дубинском, Олегу Пулатову и Леониду Харченку. Пулатова на суђењу заступа међународна група коју чине два холандска и један руски адвокат. Осталима осумњиченима суди се у одсуству.  

Путнички авион „боинг 777“ компаније „Малезија ерлајнс“, који је летео из Амстердама за Куала Лумпур, срушио се 17. јула 2014. године у близини Доњецка. Нико од 298 путника и чланова посада који су се налазили у авиону није преживео.

Кијев је за катастрофу оптужио устанике у Донбасу, који су, са своје стране, изјавили да немају средства која би могла да оборе авион на тој висини. Без обзира на ратна дејства, Кијев није затварао небо изнад Донбаса за међународне путничке авионе.

За истрагу о авионској несрећи формирана је међународна Заједничка истражна група, коју чине представници Аустралије, Белгије, Малезије, Холандије и Украјине.

Прочитајте још:

Коментар