„Земља ветрова“: Како се МиГ-31 сналази у екстремним условима Арктика /видео/

На архипелаг Нова Земља долетела је прва смена авиона МиГ-31. Пилоти ће две недеље патролирати над Арктиком практично без икаквих оријентира.
Sputnik

Архипелаг Нова Земља се још зове и „земља ветрова“. Клима је изузетно сурова, чести су урагани и понекад недељама бесне мећаве. Овде је већ шест година на дужности противавионски ракетни пук, а сада и морнаричка авијација чува ваздушни простор над Арктиком.

Ловци-пресретачи великог домета МиГ-31 први у свету су уврштени у наоружање на крајњем Северу. Тренутно су у фази тестирања, а ускоро долази и друга смена.

Једним авионом управља командант 45. армије руске војске и ПВО Северне флоте, генерал-потпуковник Александар Отрошенко и лично проверава карактеристике лета ових „гонича лисица“, како се на западу, због њихове велике брзине, називају авиони МиГ-31.

„Авион се одлично понаша. Нема разлике у односу на географске ширине у којима летимо на подручју аеродрома Мончегорск. Прошло је већ месец дана, па је било потребно променити авионе, особље, проверити услове борбеног дежурства и живота“, рекао је Отрошенко.

Преузимање борбеног дежурства се одвија на аеродрому. Стражу преузима посада заменика команданта ваздухопловне ескадриле Александра Подгорнова. Пред њим су две недеље патролирања над овом пустом арктичком регијом, практично без икаквих оријентира. Он тек треба да сазна све детаље службе на Арктику.

„Тренутно смо летели само у оквиру контролних циљева, у сврху тренинга, а током лета је планирано да стратешки бомбардер Б-52 прелети Арктик. Овде смо преузели борбену дужност како бисмо проширили радијус деловања ловаца“, изјавио је Подгорнов.  

Навигатор прве смене Александар Харитонов је потврдио, да чак и у таквим условима, не постоји бољи од авиона МиГ-31. Они лете и на минус 60 степени Целзијуса, што су потврдиле и експерименталне вежбе дуж Северног морског пута. Вежбе су биле током целе прошле године и команда је закључила да су маневри прошли успешно.

„Најважнији детаљ је време, јер је оно овде веома лоше. Сада је, на пример, ветар дувао недељу дана око 100 километара на сат. Ми живимо и дежурамо у таквим условима, све остало је у реду“, наводи Харитонов.

План је да се на Арктику изгради читава мрежа аеродрома, на које би, по потреби, могли да слећу авиони. Следећа локација је северније, авио база „Нагурск“ на архипелагу Земље Франца Јосифа у којој ће пилоти ускоро преузети дежурство.

Прочитајте још:

Коментар