Бобков је као један од најважнијих докумената навео копију званичне уредбе из 1969. године о покретању кривичног поступка против оберштурмбанфирера СС (потпуковника), начелника неколико специјалних јединица сачињених од затвореника ─ Паула Цапа.
Окидач који је покренуо „лавину“
„Тај злочинац, који је лично учествовао у убијању цивила на Криму, поново је ухапшен у Немачкој 1967. године и осуђен је доживотном казном због убиства скоро 13.500 људи. Упркос тако оштрој казни, Паул Цап је пуштен на слободу 1986. године и живео је дуго. Преминуо је са 94. године“, рекао је потпредседник кримског парламента.
Према његовим речима, 1970-тих година прошлог века тај кривични случај постао је прави детонатор ─ након њега је почело масовно прикупљање информација за суђења нацистичким злочинцина.
„Случајно откриће постало је велики политички процес који је затим прерастао у међународни дијалог и први војни суд“, истакао је Бобков.
Записници саслушања сведока масовних погубљења народа Совјетског Савеза у концентрационом логору „Красни“ омогућују да се допуне сазнања о тим страшним догађајима.
Како је рекао, „међу архивима су сведочења преводилаца који су прешли у службу нацистичке Немачке и постали саучесници у злочинима у симферопољском затвору Хитлерове службе безбедности СД“.
Бобков је истакао да се показало да су сведочења цивила важна, јер доприносе да се потврде раније откривене, али недоказане чињенице.
С тим у вези, приметио је да је важна сарадња између историчара и Истражног комитета по питању поновног успостављања историјске истине.
Откривени материјали предати су руководству Централног музеја Тауриде.
Прочитајте још: