Технологија је заменила човека, Ђоковић открио шта мисли

На овогодишњем издању Аустралијан опена по први пут у историји тениса можемо да у потпуности на делу видимо то како је технологија заменила човека, односно линијске судије. Српски тенисер Новак Ђоковић открио је шта мисли о путу којим је кренуо тенис.
Sputnik

Први Гренд слем нове сезоне први је турнир ове врсте на којем ни на једном мечу неће бити линијских судија.

Ово није први пут да је технологија на теренима уместо људи, пошто је УС опен на овај начин експериментисао прошле године. Ипак, тај турнир је задржао линијске судије на два главна терена.

Управо то је коштало Новака Ђоковића потенцијалног освајања трофеја у Њујорку, пошто је, подсетимо, дисквалификован са турнира након што је ненамерно напуцао линијског судију у врат.

„Ја сам за технологију. Мислим да је доказано да је то исправан пут. Не видим зашто бисмо имали линијске судије ако имамо технологију. Задржао бих скупљаче лоптица, али, ако се ради о линијским судијама – ту сам за технологију“, рекао је Ђоковић после првог меча на Аустралијан опену.

Предност технологије над људима у овој ситуацији је јасна, јер иако и технологија уме да погреши, то ће се десити у неупоредиво мање случајева него код линијских судија.

Мекинро подржао Ђоковића: Шта ће нам линијске судије?

Увођење „Хок-ај“ (Соколово око) система у тенис, познатијег као „челенџ“, значајно је побољшало утисак свих актера једног тениског меча – од играча, преко судија, па све до гледалаца.

Поменути систем није савршен, али су одступања од реалног трага лоптице и онога што покаже систем само неколико милиметара.

„Хок-ај“ систем је током прве недеље прошлогодишњег УС опена направио 14 грешака на укупно 225.000 одлука. И док то није савршено, неупоредиво је боље од статистике коју бележи људско око.

„Већини играча се свидело. Нису морали да сумњају ни у једну одлуку“, навели су организатори тог турнира.

У принципу, оно што је „Хок-ај“ играчи добијају током сваког поена, а на то и додатно могу да затраже челенџ, иако им то неће помоћи јер ће компјутер само показати оно што је претходно рекао.

Увођењем технологије ове врсте уместо судија ће се избећи и евентуалне повреде линијских судија, које, додуше, нису честа ствар на тениским теренима.

Избећи ће се и евентуална дисквалификација неког тенисера због потпуне глупости, као што је случај био са Ђоковићев на поменутом УС опену.

Ипак, није све савршено, па је аргумент против увођења ове технологије на свим тениским турнирима то што ће многи људи остати без прилике да раде оно што воле, као и да ће се избрисати традиција.

„У Њујорку су ме питали да ли сам за то да сви турниру направе овакву инвестицију. Рекао сам да то подржавам јер то осећам. Наравно да схватам историју и традицију и навику судија у столици да имају линијске судије. Има и волонтера у судија који желе да буду на терену близу играча ида буду део овог догађаја. Међутим, ја сам за технологију“, објаснио је Новак.

Новака покушавају да спутају на све начине: Срђан Ђоковић о дисквалификацији

Технологија полако креће да мења људе (у тенису). То углавном није добра ствар, али, реално гледано, у овој ситуацији јесте.

Број грешака ће са компјутерским системом бити неупоредиво мањи и олакшаће посао како играчима, тако и главном судији, па и гледаоцима.

Иако су бројни испади играча због очито погрешних одлука судија нешто што гледаоци годинама памте, можемо слободно да закључимо да ће тенис као спорт бити доста бољи без грешака.

А емотивних испада, свађа и драме ће у тенису увек бити.

Није Србија само Ђоковић – наши представници савршени у Мелбурну!

Француз плакао и молио за милост, Канађанину забранили да оде у тоалет /видео/

Новака критиковао, па га интервјуисао: „Не може у очи да га погледа“ /фото/

Коментар