Лист је добио на увид одговор Министарства унутрашњих послова Немачке на захтев посланика парламентарне фракције „Савез 90/Зелени“ Мануела Сарацина. У одговору се наводи да се Министарство унутрашњих послова сагласило са Министарством спољних послова Немачке да прихвати „до 50 опозиционара прогоњених у Белорусији“. При томе, лист прецизира да то није формална горња граница и да ће се сваки случај разматрати одвојено.
„Пријем (опозиционара у Немачкој) требало би да започне што је пре могуће“, наводи се у документу.
Истовремено, сам Сарацин је за „Зидојче цајтунг“ изјавио да је „ограничење на 50 људи са таквим нивоом репресије сувише озбиљно“. Он је изразио наду да ће влада Немачке кориговати ово ограничење ако буде потребно.
Лист додаје да предвиђени пријем активиста у Немачкој у оквиру акционог плана за подршку опозицији укључује олакшане визне процедуре и пружање азила. Осим тога, Немачка је издвојила 21 милион евра за подршку цивилном друштву, стипендираће белоруске студенте и научнике и пружати психолошку помоћ трауматизованима.
Немачке власти раније су усвојиле акциони план за подршку опозиције Белорусије. Ради се о пружању азила и стипендија и подршци независних медија, изјавила је у традиционалном обраћању 6. фебруара немачка канцеларка Ангела Меркел.
Прочитајте још:
- Тихановска се састала са Меркеловом
- Тихановска са лидерима Бундестага разговарала о белоруским санкцијама и Русији