Нови доказ: Откривена водена испарења у атмосфери Марса

Истраживачи који користе заједнички руско-европски Егзомарс орбитер открили су водена испарења у горњој атмосфери Марса, још један доказ да је „Црвена планета“ некада била делимично плава.
Sputnik

Многа истраживања бавила су се траговима долина древних река која су дуго указивале на то да је вода некада текла Марсом.

Ново истраживање двоје научника са британског универзитета, објављено у часопису Science Advances, сугерише присуство атома водоника који „цуре“ у атмосфери планете.

Научници су анализирали светлост која пролази кроз атмосферу помоћу специјалног инструмента.

Вода је кључна за живот какав познајемо, па ће тражење њеног порекла и историја нестанка са Црвене планете бити пресудно за било какве планове колонизације Марса.

То ће истовремено открити и потенцијалну судбину наше планете.

„Мерење изотопа атома воде је пресудан елемент разумевања како је Марс као планета временом изгубио воду, а самим тим и како се хабитат планете мењао током њене историје“, каже Маниш Пател, виши предавач планетарних наука на Отвореном универзитету.

Познато је да је већина преостале влаге на Марсу затворена у поларним леденим капама, што подстиче неке сумњиве теорије о томе како ће их нуклеарним оружјем обликовати да би створили планету за људе, пренео је РТ.

Прочитајте још:

Коментар