Наваљни пред судом због клевете – поново у судници стране дипломате

Алексеј Наваљни се поново нашао пред судом због клевете на рачун ветерана Другог светског рата – саслушање се одвија у Бабушкинском суду у Москви, а новинари извештавају да у судници присуствују и стране дипломате.
Sputnik

Како јавља дописник, у Бабушкински суд су стигле дипломате Летоније, Литваније и Естоније. Придружио им се и члан делегације Европске уније у Москви.

Истовремено, прес-служба британске амбасаде, чије су дипломате присуствовале претходном саслушању Наваљног, данас је саопштила да представници њихове амбасаде неће присуствовати у Бабушкинском суду у Москви.

Ветеран Другог светског рата Игнат Артјоменко, који је оптужио Наваљног за клевету, одбио је да учествује у саслушању, позивајући се на „некоректно понашање“ Наваљног.

Главна лекарка московске клинике је саопштила да Артјоменко не може присуствовати суђењу, јер има мноштво хроничних срчаних и плућних болести.

Одбрана Наваљног је поднела захтев за изузеће судије Вере Акимове. Адвокат Наваљног Олга Михајлова и Наваљни довели су у питање њену непристрасност и компетентност. Акимова је неколико пута опоменула Наваљног и запретила да ће га удаљити из суднице.

Поред тога, портпаролка Симоновског суда у Москви Кристина Швадченко је саопштила да је одбрана Наваљног уложила жалбу на одлуку суда да му се условна казна замени затворском у трајању од 3,5 године.

Наваљни је оптужен за клевету због његових коментара на видео у којем ветеран Игнат Артјоменко изражава подршку изменама Устава Русије. Крајем августа суд је решио да обустави поступак због болести Наваљног, али када се средином јануара вратио из Немачке у Русију, рочишта су настављена. Он не признаје кривицу.

Подсетимо, Наваљни је ухапшен на аеродрому у Моксви, јер се, као условно осуђени, није одазивао на позиве полиције. Он је имао две условне осуде. Прва је у случају „Кировлес“ везана за проневеру више од 16 милиона рубаља, а друга, у случају „Ив Роше“, за крађу од преко 30 милиона рубаља. Московски суд је донео одлуку да условна казна Наваљном буде замењена затворском казном од три и по године.

Судском процесу присуствовали су и представници петнаестак западних амбасада, а водеће западне земље су после изрицања пресуде затражиле од Русије да опозиционар буде ослобођен.

Прочитајте још:

Коментар