Коментаришући предлог који је у августу прошле године изнело немачко Министарство финансија о издвајању једне милијарде евра за изградњу два терминала у Немачкој за амерички течни гас, извор је приметио, да је то „врло вероватан сценарио, прагматичан и правилан“.
Истовремено, партија „Алтернатива за Немачку“ најављује да ће ускоро у Бундестагу покренути питање о подршци пројекту „Северни ток 2“.
„Ми, како је искуство показало, не можемо много да очекујемо од владе. Она више не штити на одговарајући начин интересе Немачке и Европе и на тако се ефикасно потчињава кобној политици Америке“, каже посланик АфД Штефен Котре.
Котре сматра да је предлог Берлина, о издвајању једне милијарде евра за подршку извоза течног гаса из САД-а, „застрашујуће наиван“ покушај подмићивања Вашингтона, који „игнорише правила слободне светске трговине и међународно право“.
Он сматра да би влада требало да предузме ефикасана потез, по потреби чак и да се конфронтира, како би окончала америчке санкције. Истовремено, неприхватљиво је користити новац немачких пореских обвезника за заустављање агресивне економске политике САД-а, приметио је Котре.
„Савезна влада ће само на речима бити привржена овом важном пројекту. Уместо тога морамо отворено и чврсто да га подржимо. Многи политичари у влади и ван ње захтевају такве санкције. С тим у вези, потпуно је могуће да ће се савезна влада сложити са даљим санкцијама против сопствених интереса“, додао је он.
Раније је немачка еколошка организација „Deutsche Umwelthilfe“ објавила текст писма министра финансија Немачке и вице-канцелара Олафа Шолца америчком колеги Стивену Мнучину од 7. августа 2020. године. У писму се наводи, да је Немачка влада спремна да издвоји једну милијарду евра како би подржала извоз течног гаса из САД-а, као и изградњу два терминала Вилхелмсхафен и Брунсбител. За узврат САД морају да се одрекну противљења градњи и раду „Северног тока 2“.
У Бундетсагу наводе и да издвајање милијарду евра од немачких пореских обвезника није претходно одобрена у парламенту. С тим у вези, Шолц је 10. фебруара позван на саслушање у Бундестагу, а немачки министар спољних послова Хајко Мас, који је присуствовао саслушању, назвао га је „лицемерним спектаклом" опозиције.
Немачки лист „Шпигл“ је објавио да представници Европске уније и Немачке разговарају о „Северном току 2“ са америчким властима. Према подацима немачког листа у току су разговори о „стратешком пакету“ који би могао да задовољи Сједињене Америчке Државе. Разговара се и о опцији аутоматског прекида испоруке гаса преко „Северног тока 2“ у случају да Русија крши људска или међународна права.
Пројекат „Северни ток 2“ подразумева изградњу два крака гасовода, чији ће укупни капацитет износити 55 милијарди кубних метара гаса годишње, од обале Русије, преко Балтичког мора, до Немачке. У изградњи гасовода учествују бројне европске компаније.
Против изградње гасовода „Северни ток 2“ активно се боре Сједињене Америчке Државе, које желе да продају свој течни природни гас у ЕУ. САД су увеле санкције гасоводу у децембру 2019. године, услед чега је швајцарска компанија „Олсиз“ била приморана да заустави радове на полагању цеви.
Полагање цеви је настављено годину дана касније када је брод за полагање цеви „Фортуна“ положио 2,6 километара цеви у немачким водама.
Прочитајте још: