Ускоро и руске вакцине против стрептокока и грипа у облику јогурта

Научници института за експерименталну медицину Министарства науке и вишег образовања (ИЕМ) направили су неколико прототипа вакцина у виду јогурта против стрептококних и пнеумококних инфекција и грипа, а план је да се развије и лек против менингитиса, рекао је руководилац одељења молекуларне микробиологије и дописни члан РАН-а Александар Суворов.
Sputnik
„Направили смо кандидате за вакцину у облику ферментисаног млечног производа против стрептокока групе Б и пнеумокока, које узрокују већину упала плућа. Већ смо добили патенте, а приликом испитивања на животињама потврђено је да пружају добру заштиту. На тој платформи смо направили и вакцине против вируса - два прототипа против грипа“, изјавио је Суров.

Додао је да ће ИЕМ, заједно са Московским истраживачким институтом за епидемиологију и микробиологију Г. Н. Габричевског, у блиској будућности радити на развоју сличне вакцине против менингокока, које узрокују менингитис.

Руски научници испитују вакцину у облику јогурта

Раније је саопштено да се у институту ради на развоју вакцине против нове инфекције вирусом корона, која може да се примењује у виду јогурта. Предклиничка испитивања би требало да буду завршена у 2021. години. Сви ови лекови су типа мукозних вакцина које се примењују кроз уста, у облику аеросола или инстилација, односно у облику капи.

Како је Суворов појаснио, платформа за вакцине развијене на институту у облику ферментисаних млечних производа састоји се од пробиотика - корисних бактерија, на чијој површини су уграђени антигени бактерија и вируса који узрокују разне болести.

Према речима научника, у зависности од тога, како се примењује вакцина, инјекцијом или орално, имуни одговор се на различите начине формира.

„Предност оралне примене је што имуни систем разуме одакле потиче нови антиген. Он већ реагује тако што развија заштитне реакције на месту где је добио овај антиген. Ако је то место усна дупља, онда се у усној дупљи развија заштита, или на другим 'вратима' инфекције, кроз које продиру вируси и већина бактерија. Ми их или удишемо или гутамо, тако да је веома значајно да направимо квалитетну заштиту на самом 'улазу' вируса и бактерија“, појаснио је Суворов.

Прочитајте још:

Коментар