„Мислим да ће влада и даље бити за то да упорно преговара у складу са нашом главном политиком усмереном на решавање територијалног питања и закључивање мировног споразума“, рекао је Като на брифингу у Токију.
Он је додао да је у септембру прошле године, после промене Устава Русије, бивши јапански премијер Шинзо Абе у телефонском разговору са председником Русије Владимиром Путином потврдио раније постигнути договор о убрзању преговора о мировном споразуму на основу Заједничке декларације из 1956. године.
Ових дана је јапански министар спољних послова Тошимитсу Мотеги изјавио да Токио планира да разговара са Москвом о могућности наставка заједничких економских пројеката на Јужним Курилима након завршетка пандемије вируса корона.
Спор око Курила
Русија и Јапан воде преговоре о закључивању мировног споразума, а Токио се нада да ће тај циљ бити постигнут решавањем територијалних питања, односно статуса Јужних Курила.
Јапан претендује на острва Кунашир, Шикотан, Итуруп и Хабомаи, позивајући се на билатерални Трактат о трговини и границама из 1855. године. Москва инсистира на томе да су острва ушла у састав Совјетског Савеза на основу исхода Другог светског рата и да руски суверенитет над њима не подлеже преиспитивању.
Совјетски Савез и Јапан су 1956. године потписали Заједничку декларацију, у којој је Москва пристала да, након закључивања мировног споразума, размотри могућност да Јапану преда острва Хабомаи и Шикотан. Судбина Кунашира и Итурупа није била тема преговора.
Председник Русије Владимир Путин потписао је закон којим се нарушавање територијалне целовитости Русије, укључујући и делимично отуђење територије, изједначава са екстремизмом.
Прочитајте још: