„Послали смо позивницу нашим америчким партнерима ради учешћа у конференцији, али, нажалост, одбијени смо. Тренутно су Американци заузети унутрашњим питањима и, очигледно, још нису у потпуности дефинисали политику по питању Сирије“, рекао је Лаврентјев.
Према његовим речима, делегације Русије, Турске, Ирана као и сиријске опозиције и владе допутовале су у Сочи. Стигла је и делегација Уједињених нација на челу са специјалним изаслаником генералног секретара УН Гејром Педерсеном. Поред тога, допутовале су и делегације из управе Врховног комесаријата за избеглице и Међународног комитета Црвеног крста, као и посматрачи из Јордана, Ирака и Либана. Састанак је био планиран за септембар прошле године у Казахстану, али је због пандемије вируса корона одложен.
„Шта желимо да постигнемо на предстојећем састанку – пре свега треба сумирати резултате и видети где смо сада, зацртати реалне оријентире и приступити њиховој реализацији. Желео бих да нагласим да планирамо да дамо одређени подстицај процесу решавања сиријског проблема“, истакао је Лаврентјев.
Подсетио је да Астански формат остаје „једини механизам који омогућава да се доносе неке одлуке и проналазе начини за даље решавање сиријске кризе“.
Међународни састанак о Сирији у Астанском формату одржаће се у Сочију 16. и 17. фебруара. Русија, Турска и Иран су гаранти примирја у Сирији и чланице су такозваног Астанског формата.
Оружани сукоб у Сирији траје од 2011. године. Крајем 2017. године објављена је победа над терористичком организацијом ДАЕШ (Исламска држава) У Сирији и ираку. У појединим деловима земље наставља се чишћење од терориста. Тренутно је у првом плану политичко решавање проблема, обнављање Сирије и повратак избеглица.
Прочитајте још: