Москва је, истиче Рјабков, спремна да спроведе детаљну ревизију односа са Америком.
„Једно, међутим, знам, и у то сам уверен: у случају покушаја вршења притисака ми ћемо одговорити чврсто, притиску нећемо подлећи и Американци то морају да схвате. Од првих дана рада на, надам се, нормализацији и побољшању односа, они морају да схвате да се са Русијом не може разговарати са позиције силе“, истакао је Рјабков.
Према његовим речима, Русија за сада нема потпуну слику о томе шта тачно Американци желе од односа две земље, на шта су спремни, шта ће из заоставштине претходне две администрације да сачувају, шта се у садашњој ситуацији може развијати, од чега одустати.
Као позитивне примере, навео је сарадњу на деескалацији у Срији и космос. Котрола наоружања биће део дијалога са Вашингтоном, али резултати нису унапред одређени, а сасвим је могуће да недавно продужење споразума СТАРТ буде једини резултат у односу између две земље.
Када је реч о Споразуму о отвореном небу и могућем повратку Америке, Рјабков каже да Русија оставља отворена врата за ту могућност, али да неће бесконачно чекати да Америка сабере мисли и одмери аргументе ‘за’ и ‘против’.
„Наше унутрашње припреме за излазак из Споразума нису прекинуте. Када се оне заврше, а уколико САД до тада не саопште да ли су спремне да се врате у Споразум, Русија ће предати ноту о томе да напушта Споразум“, навео је Рјабков.
На питање како у Москви виде то што Вашингтон ради на мерама против Русије у вези са „кршењем људских права“, као и дискусије о проширењу санкција према пројекту гасовода „Северни ток 2“, Рјабков каже да је Москва „изгубила представу“ о томе колико су већ пута Американци уводили санкције.
Уз оцену да је то нешто што уједињује демократе и републиканце у Конгресу, Рјабков каже да Русија, без обзира на то неће одустати од конструктивне агенде у односима са САД, али ако политика САД остане иста, ако њен кључни елемент и даље буде притисак, онда ће руска страна активно наставити политику обуздавања Америке у свим правцима.
Како је рекао, Москва ће међународној заједници демонстрирати да мултилатерални свет није апстрактан појам, да постоји алтернатива америчком диктату и политика консолидације здравих снага као противтежа америчкој спољнополитичкој и информативној агресији.
Идеолози антируског курса, који диктирају тон у Вашингтону, морају да схвате да ће, ако у америчкој политици буде доминирао управо тај курс, наш одговор ће бити све чвршћи, истиче Рјабков.
Такође, апсолутно је уверен да ће ‘Северни ток 2’ бити изграђен и да их у томе неће спречити никакве америчке санкције.
Једна од потенцијалних области сарадње и је борба против вируса корона, а на питање да ли је у перспективи могуће да Русија поднесе захтев за регистрацију својих вакцина у САД, Рјабков одговара:
„Све је могуће, зашто да не? То је заједнички проблем и што су наши заједнички напри јачи у тој области то боље за све.“
Прочитајте још: