Весић открива: Млађим основцима у Београду бесплатни таблети и дигитални уџбеници

Сви основци од првог до четвртог разреда у Београду имаће од следеће школске године бесплатне таблете и дигиталне уџбенике, а најсиромашнији ђаци добиће и бесплатан интернет, открива за Спутњик заменик градоначелника Горан Весић.
Sputnik

Град ће набавити скоро 70.000 таблета и дигиталних уџбеника за ученике нижих разреда основних школа у Београду, рекао је Весић.

„Бићемо први град у Европи који је деци од првог до четвртог разреда обезбедио комплетну дигитализацију. Пресрећан сам због тога“, нагласио је Весић.

Он је напоменуо да, према списковима од 1. септембра прошле године, у Београду има 66.573 деце од првог до четвртог у основним школама и око 1.200 деце у специјалним школама.

Како је објаснио, реч је о пројекту у који Град улази заједно са Министарством просвете, издавачима уџбеника и друштвено одговорним компанијама.

„Ту одлуку смо донели још пре неколико месеци, а у међувремену требало је да се усагласимо са Министарством просвете“, рекао је Весић.

Он је додао да је пројекат подржао министар просвете Бранко Ружић, као и да је о томе разговарао и са премијерком Аном Брнабић која се залаже за дигитализацију.

„Идеју је подржао председник Републике Александар Вучић са ким сам причао још пре Нове године. Ми ћемо обезбедити потребан новац из буџета за овај пројекат, али дајемо могућност и друштвено одговорним компанијама у Београду да се укључе у целу причу и преко наше ‘Фондације за младе таленте’ донирају новац“, казао је Весић.

Таблети само за учење, без игрица

Таблете које буду добили од Града основци ће моћи да користе само за учење.

Весић објашњава да ће таблети бити „скрембловани“ и да ће стога моћи ће да се користе само за уџбенике.

„То значи да деца неће моћи да их користе за игрице. Након што им дете заврши четврти разред родитељи су у обавези да врате таблете у исправном стању. Таблети ће бити осигурани у случају неког квара плаћаће се нека одштета, али то неће бити ништа скупо“, рекао је Весић.

Како је нагласио, велика је ствар и што ће од септембра деци бити знатно лакше торбе јер ће уз таблет носити само радне свеске у папиру.

Заменик градоначелник је навео да ће Град, најпре, урадити тендер за куповину таблета.

„Купићемо 70.000 таблета који су погодни за коришћење дигиталних уџбеника и преко школске управе и министарства просвете поделити школама које ће потписивати уговоре са родитељима и задуживати их за таблете. Они, наравно, треба да врате те таблете након што им деца заврше четврти разред јер ће те таблете користити следеће генерације“, рекао је Весић.

За најсиромашније ђаке бесплатан интернет

Најсиромашнијим ђаци у Београду имаће посебну погодност.

Весић је навео да је са компанијом „Телеком Србија“ договорена донација од 5.000 бесплатних вај-фај уређаја који ће преко школа и Центра за социјални рад бити поклоњена најсиромашнијој деци у Београду да имају интернет.

Прво ће школе правити спискове родитеља које немају интернет, а онда ћемо то проверавати преко Центара за социјални рад како би те уређаје добиле оне породице које су сиромашне, казао је Весић.

Он је напоменуо да у Београду све школе имају интернет, али да постоје нека подручна одељења која немају.

„У сарадњи са ‘Телекомом Србија’ ми ћемо до јуна обезбедити да сва та одељења добију интернет“, истакао је Весић.

Други тендер Град ће расписати тендер за набавку дигиталних уџбеника.

Весић је навео да ће одржати састанак са свим издавачима уџбеника након којег ће бити расписан тендер за дигиталне уџбенике од првог до четвртог разреда.

„То значи да купујемо кодове за уџбенике. Сви дигитални уџбеници имају кодове. Нажалост, радне свеске још немају кодове па ћемо њих купити у папиру са обавезом издавача да већ наредне године и радне свеске ураде у дигиталној верзији“, додао је заменик градоначелника Београда.

Суштина је у томе да ће Град одредити цену по којој ће куповати дигиталне уџбенике, а она ће морати да буде нижа од садашњих јер, како је навео, нема штампања књига, нити дистрибутера па су самим тим мањи трошкови.

Што се тиче избора уџбеника, то ће радити школе, као што је и до сада било.

„На тендер који будемо објавили јављаће се школе које саме бирају уџбенике од издавача. Ми се не мешамо у избор уџбеника, али на чему ми као Град инсистирамо је да уџбеници буду дигитални и по цени коју смо ми спремни највише да платимо. А та цена је свакако нижа од цене штампаног издања“, навео је Весић.

Весић није могао да прецизира колико ће Град укупно уложити у овај пројекат јер за сада није познато колико ће се друштвено одговорних компанија укључити.

„Планирали смо да за овај пројекат потрошимо до четири милиона евра. То не значи да ћемо свих четири милиона дати из буџета. Ја ћу послати писмо свим великим компанијама да се, уколико желе, укључе у пројекат и дају донацију. Мислим да је то лепа прича за сваку од компанија. Наравно, родитељи не треба да се брину. Све што не буде прикупљено из донација, ми ћемо дати из буџета“, рекао је Весић.

Он је истакао да ће корист од бесплатних таблета и дигиталних уџбеника бити вишеструка.

„Ово ће омогућити да се онлајн настава изведе перфектно имајући у виду да су се неки родитељи жалили да имају један таблет, а двоје и више деце. Такође, има и људи који немају таблет. Ко жели штампани уџбеник може да га купи или може да одштампа свом детету дигитални уџбеник који је добио бесплатно“, навео је Весић.

Весић је истакао да се овим пројектом даје допринос дигитализацији земље, унапређује образовни систем и  помаже кућни буџет породица.

„Ако просечна породица има двоје деце може се рећи да смо им на уџбенике и таблете уштедели скоро 200 евра“, напоменуо је Весић и додао да је могуће да се пројекат временом прошири и на старија одељења.
Коментар