Сурогат мајка клона била је домаћа феретка, а клонирана животиња добила је име Елизабет Ен. Рођена је 10. децембра и научници су тек сада објавили да су успели у клонирању, преноси АП.
Елизабет Ен клонирана је и рођена у установи за ову угрожену врсту у Форт Колинсу, у америчкој држави Колорадо.
Она је идентична генетска копија феретке која се звала Виља, а угинула је 1988. године. Виљини остаци замрзнути су у раним данима ДНК технологије.
Ова технологија даје наду да ће бити сачуване угрожене врсте, али и да постоји могућност оживљавања оних које су изумрле.
„Биотехнологија и генетички подаци могу да направе разлику на том пољу, заједно са напорима за очување врста“, рекао је Бен Новак, водећи научник биотехнолошке организације „Ривајв енд ристор“ која је обавила клонирање.
Дуго се сматрало да су црноноге феретке изумрле, јер су биле на мети фармера којима су уништавали пашњаке. Међутим, 1981. године откривено је да их још има и то тако што је пас једног фармера донео мртву феретку.
Тада су научници покренули програм очувања те врсте, па их је на хиљаде пуштено у дивљину од деведесетих година до сада.
Међутим, оне су и даље угрожене због одсуства генетске различитости, јер све потичу фактички из истог легла, од седам животиња које су у блиском сродству.
Када је Виља угинула 1988. године, њено ткиво послато је у „замрзнути зоо врт“ у Сан Дијего зоо глобал, који чува замрзнуте остатке више од 1.100 врста.
„Са техником клонирања, у основи можемо да замрзнемо време и регенеришемо те ћелије. Сада смо далеко од могућности да животињама променимо гене како бисмо их учинили отпорнијим, али та могућност остаје за будућност“, рекао је Пит Гобер из америчке агенције за очување дивљих животиња и риба.
Прошлог лета, компанија „Виаген“ из Тексаса, која иначе клонира мачке по цени од 35.000 долара и псе за 50.000 долара, клонирала је дивљег коња Пржеваљског, угрожену врсту из Монголије. Слично као и црнонога феретка, и око 2.000 преживелих јединки тог коња, потичу од само десетак животиња.
Та компанија је клонирала и Елизабет Ен у координацији са „Ривајв енд ристор“ организацијом.
Елизабет Ен је имала и сестру близнакињу, али је она угинула током царског реза којим су дошле на свет.
Како наводе научници, она ће зачети нову линију црноногих феретки које ће остати у Форт Колинсу како би биле проучаване и неће бити пуштене у дивљину.
„Ривајв енд ристор“ наводе да имају у плану да клонирају и рунастог мамута, али и неке врсте птица, иако је њихово клонирање сложеније него код сисара.
Прочитајте још: