Шта су то људска права и слобода говора може да одлучи само комесар у Бриселу. Демократски.
Нереди и сукоби са полицијом захватили су неколико градова Шпаније због хапшења познатог репера Пабла Аасела. Приведен је, какао, јављају медији, зато што тврди да ће се „СССР вратити“ и зато што по оцени власти мрзи, односно клевеће шпанску демократију и монархију.
Што важи за Русију и Наваљног не важи за Шпанију
Репер Пабло Ривадула Дуро, познатији под уметничким именом Пабло Асел, припадник је Комунистичке партије Шпаније, а тамошњи медији тврде да је поглед на свет формирао под утицајем Владимира Мајаковског, Стаљина и Че Геваре. Припада групи ГРАПО коју шпанске власти сматрају оружаним крилом Комунистичке партије, док Пабло и његови истомишљеници ГРАПО називају „самоодбраном од империјализма и његових злочина“.
Асел је први пут ухапшен у Љеиди у октобру 2011. године, због видеа посвећеног ухапшеном лидеру шпанских комуниста „другу Аренасу“ и био осуђен на две године условно.
Други пут je ухапшен 2018. зато што је објавио 64 за власт спорна твита где је између осталог констатовао: Крив сам што сам схватио да је капитализам корен проблема. Да служи интересима шачице врећа с новцем које нас искоришћавају. Био је осуђен на две године и један дан затвора, да би му казна била ублажена на девет месеци.
Сада је приликом хапшења узвикнуо: „Смрт фашистичкој држави“ и „Нећете нас ућуткати“.
Хапсило га је неколико десетина полицајаца који су на крају успели да вежу певача који се забарикадирао у просторијама Универзитета у Љеиди, окружен са педесет својих присталица. Осуђен је на девет месеци затвора, због чега на улицама више шпанских градова протестују студенти који траже слободу говора.
Реговали су и шпански уметници. Њих око 200, укључујући филмског режисера Педра Алмодовара и познатог глумца Хавијера Бардема, потписали су петицију којом се захтева „преиспитивање закона о клевети са забраном да се критика монархије изједначава са тероризмом“.
На угрожавање демократске тековине каква је слобода говора чувени ЕУ заштитници људских права су остали потпуно неми, икао су колико јуче сви на ноге скочили, од Брисел, преко Лондона, до САД у одбрану права Алексеја Наваљног, кога је тобоже нико други до лично Путин покушао да отрује, па пошто није успео, послао га на лечење у Немачку. С обзиром на то да је у Русији раније био осуђен на условну казну због проневере, а после лечења се није јављао полицији, условна казна му је, чим се вратио претворена у затворску.
Опет двоструки стандарди ЕУ
Збогслучаја Наваљни Европска унија је још октобра прошле године Русији увела санкције, а сада најављује да ће их пооштрити. Да на то упозори Москву лично је отишао шеф ЕУ дипломатије, иначе Шпанац, Жозеп Борељ.
У свој Мадрид по хапшењу Пабла још није ишао, а сва је прилика и да неће.
Јасно је да владају двоструки стандарди када се зна какав је однос европских држава према својим унутрашњим политичким стварима и како третирају стварне или исконструисане инциденте на просторима које ЕУ доживљава као проблематичне, или као нерпијатељске, каже за Спутњик сарадник Института за европске студије, Александар Гајић.
„Није само случај шпанског репера Пабла Хасела симптоматичан, него рецимо и начин на који се Француска обрачунава са побуном „жутих прслука“ када се примењују најбруталније методе. У неким другим земљама када се деси непријављени скуп и полиција реагује и спречи његово одржавање, онда се то одмах доживљава као жестока политичка репресија. Цела ова ситуација у Шпанији показује да су западни режими без обзира каквог су уређења, монархије, или републике, сви заправо у власти финансијских олигархија које отелотворују тај либерални западни капитализам“, истиче он.
Наваљни као показна вежба
По оцени Гајића цела афера Наваљни је била показна вежба осуђивања Русије, исконструисана да би се Русија ставила на стуб срама, а државе ЕУ унификовале у том ставу и дисциплиновале па је у том циљу и дошло до увођења санкција.
Када Наваљни Путина и његову странку Јединствена Русија назове партијом „превараната и лопова“, „људима без савести и издајицама, „срамотом за земљу“ реч је ваљда о слободи говора. Када Пабло који се залаже за претварање Шпаније у „народну, федералну социјалистичку републику“, а шпанску демократију описује као тиранију, онда је то клевета за затвор.
На питање зар тако очигледни двоструки стандарди не доприносе даљем урушавању кредибилитета ЕУ, о чему би у Бриселу ваљда требало да воде рачуна, он каже да у ствари Брисел мало шта контролише.
Брисел се не пита, мора да слуша
„Сиатуација у ЕУ као и на целокупном западу и у САД је заправо под контролом великих медија и политичких елита које су у спрези са пословним олигархијама. Отуда су гласови протеста унапред маргинализовани и дисквалификовани као проблематични. На њима је онда лако вежбати одстрел у политичком и медијском смислу зато што не постоји реална политичка снага која може да се супротстави том виду медијског линча и политичке репресије над њима“, објашњава Гајић.
Он напомиње да је реч о јакој машинерији чији је превасходни циљ да се од тих центара моћи земље ЕУ дисциплинују у том антируском ставу, јер да нема тих исконструисаних афера и тог притиска из центра, оне не би водиле такву политику према Русији већ другачију, у складу са својим интересима.
„Ту је суштина у том спољнополитичком мотиву политичких елита да се двоструки стандарди спроводе, да се, конкретно у овом случају према Наваљном и Русији, а сутра може то да буде према некој другој ваневропској сили демонстрира 'морална надмоћ', осуда, политика санкција и притисака“, сматра наш саговорник.
Кога брига за тековине демократије
А када се деси слично унутар ЕУ, ствар се препушта локалним валстима и репресивном апарату и ако је исход акције у складу са интересима ЕУ и економске олигархије, све пролази не само некажњено него и незапажено, закључио је Гајић.
Зато ће ако настави да прича оно што се не свиђа ушима моћних политичких и пословних елита шпански репер Пабло поново ризиковати затвор. Кога брига за слободу говора и тековине демократије.