Одговарајући на питање како је његова посета Москви утицала на сагласност свих европских министара за покретање процедуре санкција против Русије, Борељ је рекао да је реакција Русије „заиста допринела јединству држава чланица“.
„Можда без онога што се догодило у Москви не би било једногласне одлуке о санкцијама у вези са случајем Наваљни. Понашање Русије показало је свим Европљанима: и онима који су сумњали и онима који су били уверени, да смо да смо данас у односима са Русијом у стању конфронтације, зато што Русија то жели. Било је потребно употребити средства како бисмо показали да не осуђујемо само речима (као што сам то учинио у Русији), већ и предузимамо мере које су нам доступне. Између осталог, први пут је употребљен режим санкција због кршења људских права које смо развили“, објаснио је Борељ.
Шеф европске дипломатије је додао да се „ово (проширење санкција) први пут догађа на предлог високог представника (спољне политике ЕУ)“.
Раније је високи представник Европске уније за спољну и безбедносну политику Жозеп Борељ потврдио да су се министри спољних послова ЕУ на састанку у Бриселу у понедељак договорили да прошире песроналне санкције Русији због ситуације око Наваљног.
Састанак министара спољних послова Европске уније одржан је нешто више од две недеље после Борељове посете Москви од 4. до 6. фебруара. Након те посете, Борељ је најавио могуће санкције против Русије због хапшења Наваљног. Касније је портпарол спољнополитичке службе ЕУ Петер Стано саопштио да је процес припреме нових санкција у току и да је поверљив. У ЕУ су такође навели да би у овој ситуацији могао да се примени нови глобални режим санкција Европске уније за груба кршења људских права.
Прочитајте још: