„Нови беспилотни комплекс поседује апарате авионског типа са крилима која се могу заменити. У једном случају се користи обично крило за класично лансирање апарата са катапулта, у другом случају је крило дрона опремљено додатним сајлама са четири хоризонтално распоређена пропелера, што омогућава да „Зала ВТОЛ“ изводи вертикално полетање и слетање и чини га хибридом авиона и хеликоптера“, саопштено је у прес служби компаније.
Претварање беспилотне летелице у хибрид променом крила, врши се у року од неколико минута, наводе у компанији „Калашњиков“ и додају да нови беспилотни комплекс може бити искоришћен за мониторинг из ваздуха, на пример, приликом надгледања енергетског комплекса, као и током операција трагања и спасавања.
Уређај је опремљен компјутером са елементима вештачке интелигенције, који му омогућава да обрађује фотографије и видео снимке, снимке у инфрацрвеном опсегу и друге параметре и то пре завршетка лета.
Дрон може да има различите додатке, укључујући фото и видео камере, монитор за температуру, комбиноване телетермалне системе за снимање, анализаторе гаса и дозиметре, ласере и друго. Беспилотна летелица поседује уређај за аутоматско праћење кретања објеката.
У традиционалној верзији „Зала ВТОЛ“ може да лети четири сата, након чега слети падобраном. Меко слетање дрона обезбеђује јастук који се надува испод трупа. У верзији са додатним моторима, „Зала ВТОЛ“ може да полети и слети вертикално у потпуно аутоматском режиму, што омогућава ефикасну употребу уређаја у урбаним срединама, у планинским и тешко доступним областима, међутим, време лета се смањује на два сата.
Распон крила „Зала ВТОЛ“ је 2,58 метара, максимална полетна тежина је 10,5 килограма, брзина лета до 110 километара на сат. Главни погонски уређај возила, који омогућава хоризонтални лет, је потисни вијак.
Прочитајте још: