А без електричне енергије данас не може да ради готово ништа.
Ова ванредна ситуација, јер арктичке температуре нису уобичајене у овом делу САД, заправо потенцира питање колико су савремени енергетски системи, не само у Тексасу, већ било где на планети, оспособљени да функционишу у екстремним условима, односно, да се након испада у оваквим околностима поново оспособе за рад. У ери климатских промена, када су временске непогоде постале готово свакодневна појава у неком делу света сви смо у опасности да нам се деси тексашки сценарио.
Избегавање оваквог сценарија је задатак за енергетске компаније, стручњаке и научнике. Али и за политичаре, јер ако државе не донесу праве стратегије и не обезбеде њихово спровођење технолошка решења нас не могу спасити мрака и смрзавања.
О томе шта се дешавало у Тексасу, шта треба они да учине да им се тако нешто не понови а ми да се не нађемо у сличној ситуацији у данашњој „Енергији Спутњика“ Јелица Путниковић разговара са Небојшом Петровићем, председником Српског националног комитета ЦИГРЕ – Србија, који је део Међународног савета за велике електричне мреже ЦИГРЕ.