Благо које повезује Ермитаж и Картије и одузима дах

Ремек-дела декоративне и примењене уметности из колекције Ермитажа и украси из колекције чувене француске јувелирнице Картије представљена су на изложби у Санкт Петербургу.
Sputnik

Изложбом се обележава пет година сарадње Ермитажа и Картијеа у пројекту рестаурације драгоцености из музејске збирке. Сарадници Лабораторије за рестаурацију драгоцених и археолошких метала Ермитажа рестаурирали су, уз подршку Картијеа, пет уникатних споменика декоративно-примењене уметности из периода од 10. до 19. века из збирке руског музеја.

Поред рестаурисаних ремек-дела јувелирске уметности Ермитажа, представљено је и 35 украса из историјске колекције Картијеа, који су одабрани на основу материјала и стила израде.

Благо које повезује Ермитаж и Картије и одузима дах

Изложена је рестаурисана златна бочица за парфеме из ризнице Великих Могула, украшена дијамантима, смарагдима и рубинима, која је у Санкт Петербург донета 1741. године.

Бочица је представљена заједно с украсима Картијеа са истоњачким мотивима, међу којима је и огрлица у индијском стилу, израђена од рубина, дијаманата и бисера нанизаних у пет редова.

Међу експонатима је и кристална лампа коју су израдили арапски мајстори у 10. веку, с украсима које су касније израдили италијански јувелири у епохи ренесансе. Лампа је изложена заједно с радовима француских јувелира из колекције Картијеа.

Благо које повезује Ермитаж и Картије и одузима дах

Пре три године рестаурисан је и ковчежић Јадвиге Јагелонке, који је начињен у 16. веку у Нинбергу. За израду ковчежића коришћене су разноврсне јувелирске технике. Овде је представљена камеја уоквирена златом, која је израђена 1860. године, у периоду који се понекад зове „Картијеом пре Картијеа“.

Смарагди, сафири и рубини на златној наруквици из 1945. године подсећају на византијску уметност.

Фелдмаршалско жезло Александра Другог, украшено емајлом, брилијантима и смарагдима, израђено је током 1878. и 1879. године, а рестаурисано је 2019. Прате га драгоцености Картијеа које изражавају државну симболику и војне победе Русије и Француске.

Благо које повезује Ермитаж и Картије и одузима дах

„Музеј је место за дијалог култура. То је дијалог класичних ремек-дела разних епоха – источног јувелирског заната, западне уметности и уметности 20. века, савремене класичне уметности. То је веома леп и веома поучан дијалог, који се тиче не само предмета него и дизајна. Савремене представе о лепоти преплићу се с класичним представама на императорском двору“, рекао је директор Ермитажа Михаил Пјотровски на отварању изложбе, која ће бити отворена до 18. априла.

Коментар