Ситуација у Србији алармантна - расте број оболелих, могуће заоштравање мера

Корона журке, пуна скијалишта и свакодневно кршење епидемиолошких мера довели су до повећања броја оболелих од коронавируса, ситуација је алармантна, каже за Спутњик државни секретар у Министарству здравља Мирсад Ђерлек. Он поручује да попуштања епидемиолошких мера неће бити, а да ли ће доћи до пооштравања зависи од бројки.
Sputnik

Ђерлек подсећа да је Кризни штаб и пре седам дана, на састанку са министром здравља који је издао налог да се прошире ковид капацитети у Батајници и Крушевцу, предвидео шта ће да се деси после четири нерадна дана, односно после празника Сретење.

Ситуација алармантна

„Испоставило се да смо били у праву. Све оно што смо видели да се дешавало, од корона журки са 1000 људи, на некима 400, на некима 150 људи, као и пуна скијалишта и свакодневно кршење епидемиолошких мера неминовно је довело до повећања броја оболелих. Свакако да то нико не жели и да нам не одговара погоршање епидемиолошке ситуације сада када смо у јеку једне успешне имунизације, када добијамо похвале из целе Европе и на нашу срећу имамо довољно вакцина да наставимо имунизацију“, каже Ђерлек.

Он очекује да ће праве бројке броја оболелих заправо бити познате данас и у среду, јер се људи викендом мање тестирају.

„Бројке од понедељка су алармантне - скоро 3000 новооболелих, 3600 хоспитализованих, 153 особе су на респираторима, па сам сигуран да неће доћи до попуштања епидемиолошких мера, а да ли ће доћи до пооштравања зависи од бројки које ћемо добити данас и сутра. Сигуран сам да ће те бројке бити веће од јучерашњих“, оцењује Ђерлек.

Како додаје, трећина новооболелих је из Београда, 929 особа, а болница у Батајници је у понедељак имала највећи број пријема.

„Оно што смо се договорили на састанку је да пробамо да из болница у унутрашњости примамо најтеже пацијенте баш у болнице у Батајници и Крушевцу, како би могли у осталим болницама у унутрашњости да посветимо пажњу нон-ковид пацијентима. Али, имамо информације да је и у осталим деловима Републике Србије дошло до повећања броја првих прегледа у ковид амбулантама и повећања броја хоспитализованих, пуне се интензивне неге. То још није ни приближно ономе што нам се десило у новембру, али нас то свакако обавезује да будемо врло опрезни и ми се већ десетак дана припремамо да одговоримо на овај удар који је уследио после празника“, објашњава Ђерлек.

Здравствени радници дају све од себе

На питање како функционише распоређивање здравствених радника у овако тешкој ситуацији, Ђерлек каже да већ годину дана ти људи дају све од себе.

„Већ је излишно говорити о томе колики су они хероји и колико часно и поштено обављају свој посао. Покушавамо на различите начине, ротацијама, да одморимо ове људе, али видите да ово траје већ годину дана, а овај трећи талас траје скоро од 15. септембра, а сада смо при крају фебруара. Покушавамо да прерасподелама не само унутар једне установе већ и између других установа одмарамо ове људе, да могу да буду концентрисани на свој посао. Иначе, примећено је да се јављају људи са тешким клиничким сликама, а просек у болницама чине старији људи које су у 90 посто случајева заразили њихови млађи чланови породица“, закључује Мирсад Ђерлек за Спутњик.
Коментар