Антируска хистерија Запада добија на убрзању, ћорсокак све ближе

Антируска хистерија Запада се наставља и добија на убрзању. САД и ЕУ увеле су нове санкције Русији због наводног кршења људских права и хапшења опозиционог блогера Алексеја Наваљног. Запад се приближава граници санкционих могућности према Русији, ћорсокак је близу, кажу руски експерти.
Sputnik

На списку оних који су се нашли на удару нових санкција налазе се конкретна лица из Русије али и 14 организација које су, како тврде на Западу, везане “за производњу биолошког и хемијског оружја”.  Из Кремља поручују да нове санкције суштински наносе штету односима који су у ионако јадном стању, те да ће одговор Москве бити реципрочан. Портпаролка Министарства спољних послова Марија Захарова прецизирала је да Москва већ ради на противмерама.„Можете да будете мирни. Не морате да бринете – а одговор ће бити, он се већ разрађује“, рекла је Захарова.

Представник руског председника Дмитриј Песков оценио је као скандалозне западне оптужбе на рачун Федералне службе безбедности Русије за умешаност у наводно тровање Наваљног. Додао је и да ако Запад има разлоге за такве оптужбе дужан је да их подели с Русијом јер би, како је истакао, њихово свесно прикривање било гнусно и неприхваљиво.

Ћорсокак све ближе

Политиколог Виталиј Волочков објашњава да Американци уводе санкције које нису превише значајне али пропагандно стварају привид ограничења сарадње.

„Сједињене Државе имају обавештајне службе, али саопштења поводом Наваљног су претерана. На пример, у њиховом саопштењу се не наводи да смо ми уништили део нашег хемијског оружја, у складу са међународним споразумима, док Сједињене Државе то нису учиниле и Американци имају много већи број компанија који је укључен у производњу хемијског оружја. За Американце је важна помпа око овог случаја са Наваљним. Да нема тога, они би нашли други разлог за санкције. Ограничења између две земље се континуирано развијају и ћорсокак је све ближе и ближе“, упозорава Волочков.

 Владимир Брутер са Међународног института за хуманитарно-политичка истраживања скреће пажњу да су САД и ЕУ готово истовремено најавиле санкције, али да су америчке шире, уз оцену да тиме што Американци помињу европске организације шаљу јасан сигнал Европи.

„Они уводе нове санкције како би све мало уплашили. Кажу да не планирају да ресетују односе са Русијом, да сав руски бизнис и руски утицај у Европи категорички није добродошао. А ако неко у Европи ово не разуме, онда ће их на то одмах подсетити санкције, које се директно неће одразити на Европљане. Али ако они наставе са неразумевањем става Вашингтона, онда се може очекивати „логичан след догађаја“, констатује Брутер, алудирајући на зависност спољне политике ЕУ од САД.

Докле је Запад спреман да иде

Економиста Владимир Батјук са Института за САД и Канаду Руске академије наука подсећа да западна политика антируских санкција траје годинама.

„Почела је и пре 2014. године. До сада је ова политика довела до стагнације трговинских и економских веза између Русије и Запада, до пребацивања фокуса руских трговинских и економских веза у правцу истока и до покушаја руске владе да замени увоз домаћим производима. Али Запад није извукао неке озбиљне политичке уступке Русије. Сада се, према многим западним економским и политичким експертима, Запад заправо приближио граници својих санкционих могућности када је реч о Русији. Увести, на пример, ембарго на испоруку руске енергије Западу било би попут пуцања себи у ногу“, истиче Батјук.

Овај стручњак сматра да ће се санкциони тренд тешко превазићи у догледно време а на питање може ли то ићи дотле да Запад, рецимо, уведе санкције Институту Гамалеја који се бави производњом вакцине „Спутњик Ве“ (Sputnik V), каже:

„У тренутним условима се ништа не може искључити, али санкције против института Гамалеја могу изазвати прилично контроверзну реакцију на самом Западу, јер се ова вакцина већ испоручује у Мађарску и Словачку, у току су преговори о испорукама у Аустрију и Немачку, преговара се са Астра Зенеком о заједничком развоју вакцине. Тако да може настати ситуација да наши западни партнери заправо себи наносе штету“, констатује Батјук.

Прочитајте и:

Погледајте и емисију „Нови Спутњик поредак“ – Новинари и/или шпијуни, страни плаћеници и домаћи издајници:

Коментар