Петронијевић је у емисији „Свет са Спутњиком“ навео да све што Лајчак говори треба узети са резервом, а на питање зашто специјални изасланик ЕУ није извршио притисак на Приштину када је реч о испуњењу Бриселског споразума, каже да је Лајчак човек без кредибилитета.
Лајчак издаје менице без покрића
„Човеку који је као високи представник у БиХ могао да изговори да је тамо страдало 300.000 муслимана и да остане иза тога, дакле да изговори тако крупну лаж, ја њему ништа не верујем. Тако да све што говори доле, све што говори овде, он апсолутно нема никаквог кредибилитета нити механизама да изврши притисак на Аљбина Куртија или било кога“, категоричан је Петронијевић.
Коментаришући разлоге за Лајчаков оптимизам поводом брзог постизања споразума Београда и Приштине, бивши вицепремијер Србије Небојша Човић рекао је да је изјава да све то они могу да реше за неколико месеци очекивана и и додао да би био врло изненађен када би Лајчак дао реалну изјаву.
„Лајчак је дошао да испита терен, да види како ће ићи то са конституисањем владе, а колико видим Курти је рекао да нема компромиса и да он већ има математику за формирање владе. У оквиру те математике он не рачуна на „Српску листу“, већ на друге мањине. Међутим, мислим да ће имати велики изазов код избора председника Косова. У сваком случају ми можемо да причамо о некаквом наставку дијалога када видимо како се конституише влада и да ли она уопште има приоритет да се разговори наставе“, каже Човић.
Курти купује време
Он напомиње да ништа посебно не очекује од Лајчака, а да самом Аљбину Куртију дијалог није приоритет, што је и показао у разговорима са Лајчаком. Курти, напомиње Човић, налази разлоге за куповину времена.
„Важно је да све споразуме који су потписани и за које је међународна заједница била гарант ставимо на папир и направимо анализу шта је од тога испуњено. То је значајно јер Курти замењује тезе и све више Европској унији потура причу да наводно Београд није испунио одређене елементе споразума, а ми не можемо кренути у дијалог уколико није испуњено све што је потписано, укључујући и Бриселски споразум. Они желе да дезавуишу Бриселски споразум, желе да промене формат разговора из простог разлога што очекују да ће им Бајден на златном послужавнику дати неку независност Косова“, објашњава Човић и додаје да Лајчак олако даје изјаве у смислу времена у ком било шта може да се заврши.
Лајчак и Курти разговарали уз заставу Албаније
Упитан да ли Лајчак прећутно одобрава Велику Албанију коју Курти активно заговара, јер се са њим срео и разговарао у просторији у којој је истакнута само застава Албаније, а не и такозваног Косова, професор Душан Челић са Правног факултета у Косовској Митровици каже да још неки детаљи иду у прилог томе.
„Интересантно је не само да се Лајчак није оградио од тога, него и то да се он малтене извињавао када је реч о оној географској карти Србије на којој је Косово и Метохија део Србије. Такође, чињеница је да он нити једном речју није споменуо Заједницу српских општина (ЗСО). Он је изгледа заборавио шта је причао прошле године у вези ЗСО, а да не помињем да у Приштини није поменуо ни Резолуцију 1244, која је општи и важећи оквир за разговоре са Приштином“, примећује Челић.
Све му је то, каже професор, индикативно и указује да прича о статусно неутралном оквиру нема искрену садржину са становишта Европске уније, па Мирослав Лајчак и због тога не може да буде кредибилан посредник у дијалогу Београда и Приштине.
Мирослав Лајчак је, подсетимо, на конференцији за новинаре, после састанка са в.д. председником привремених институција у Приштини Вјосом Османи рекао да је на Београду и Приштини да одлуче када ће се дијалог наставити и да није на ЕУ да убрзава тај процес.