„Спутњик Ве“ пред вратима ЕУ: Европска агенција започела процену руске вакцине

Европска агенција за лекове (ЕМА) започела је процедуру за експертизу вакцине „Спутњик Ве“ (Sputnik V) ради њене накнадне регистрације, саопштио је Руски фонд за директне инвестиције.
Sputnik
„Руски фонд за директне инвестиције објављује да је Комитет за лекове за људску употребу Европске агенције за лекове (ЕМА) започео секвенцијалну експертизу регистрационог досијеа руске вакцине против вируса корона ‘Спутњик Ве’“, наводи се у саопштењу.

Одлука Комитета да започне процедуру секвенцијалне скспертизе донета је узимајући у обзир резултате лабораторијских и клиничких испитивања вакцине код одраслих. ЕМА ће проценити усклађеност вакцине „Спутњик Ве“ са стандардима Европске уније за ефикасност, безбедност и квалитет.

​Према речима директора Руског фонда Кирила Дмитријева одобрење Европске агенције за лекове обезбедиће вакцину „Спутњик Ве“ за 50 милиона становника ЕУ.

„Партнерство за вакцине мора бити изнад политике, а партнерство са ЕМА је одличан пример који доказује да само удруживање снага може победити пандемију. Одобрење Европске агенције за лекове омогућиће да се вакцина „Спутњик Ве“ обезбеди за 50 милиона становника Европске уније почев од јуна 2021. године“, рекао је он.

Раније је објављено да су неке земље Европске уније већ одобриле употребу „Спутњика Ве“ на појединачној основи, не чекајући паневропску регистрацију лека од стране ЕМА. Вакцина је тренутно регистрована у Мађарској и Словачкој.

Вакцина „Спутњик Ве“ коју производи Научно-истраживачки институт „Гамалеја“ у сарадњи са Руским фондом за директне инвестиције добила је 11. августа потврду о регистрацији од Министарства здравља Русије, поставши тако прва регистрована вакцина против вируса корона на свету.

Научни часопис „Лансет“ објавио је 5. фебруара резултате треће фазе клиничких испитивања вакцине против ковида „Спутњик Ве“, у којима се потврђује да „Спутњик Ве“ безбедна и ефикасна вакцина. Током треће фазе клиничких испитивања, вакцина је показала високу стопу ефикасности, имуногености и безбедности. Ефикасност вакцине је већа 91,6 одсто. Вакцина пружа потпуну заштиту од тешких случајева ковида 19.

Прочитајте још:

Коментар