Хоће ли заживети нови вид туризма у Србији: Соба с погледом на вакцину

Србија има потенцијал да се бави „вакцинацијским туризмом“, који подразумева да туристичке агенције вакцинацију нуде у оквиру својих путних аранжмана, што је случај у појединим земљама, попут Индије. Док неки покушавају да имунизацију „наведу на своју воденицу“, ЕУ уводи сертификат о вакцинацији, који би туристима могао да зада – главобоље.
Sputnik

У појединим земљама света, попут неких држава у САД-у и Индије, почео је да цвета „вакцинацијски туризам“.

Рецимо, на Флориди се вакцина нуди бесплатно и безусловно особама старијим од 65 година, због чега су Американци из других држава и богати странци путовали у ту земљу само да би се вакцинисали. На тај начин је готово 50.000 доза дато туристима и Американцима с боравиштем у другом месту, па су локалне власти затражиле да се боље контролише одакле пацијенти долазе.

У Индији је неколико организатора туристичких тура направило аранжмане за туристе из САД-а, Русије или Уједињеног Краљевства, који укључују авионске карте, смештај, обилазак и вакцинацију. Агенције нуде и могућност боравка на локацији да би се примила и друга доза, као и могућност двоструког путовања.

Хоће ли заживети нови вид туризма у Србији: Соба с погледом на вакцину

С обзиром да Србија набавља вакцине од четири различита произвођача и да би ускоро могла да почне и да пакује и производи руску вакцину „Спутњик Ве“ (Sputnik V), намеће се питање – да ли би и наша земља могла да се опроба у „вакцинацијском туризму“?

Србија и „вакцинацијски туризам“

Директор ЈУТА-е Александар Сеничић каже за Спутњик да би Србија могла да се бави „вакцинацијским туризмом“, али да то захтева испуњавање појединих предуслова.

„Најважнији је да се с државом успостави критеријум – како би могле да буду обезбеђене вакцине? Морали бисмо да видимо да ли постоји и који би то контигент био и да онда, евентуално, нудимо то, али о томе, за сада, нико не размишља, колико ја знам“, каже Сеничић.

Он сматра да би за туризам могле да се издвоје вакцине које преостану од масовне вакцинације.

„Када се овде обави масовна вакцинација и остане нам вишак вакцина, да се на ту тему размишља. Да се одреди један контингент који би био за ту врсту туризма и да на тај начин то решимо. Све остало би било у сивој зони и не би било добро“, напомиње Сеничић.

Туристички радник и новинар Радмило Бумбер сматра да би Србија могла да се упусти у „вакцинацијски туризам“ и пре завршетка масовне вакцинације, пре свега због договора о пуњењу руске вакцине у Институту „Торлак“.

„Ако будемо имали довољно вакцина и ’Торлак‘ почне да пуни, зашто да чекамо то време? Треба то учинити што пре, јер тај део туризма ће бити ’ад хок‘, сада, па ко зна када, јер ће и остале државе касније имати вакцину и тог туризма неће бити. По мени је најбитнија ’зелена грана‘, а то су републике које су биле у бившој Југославији. То је више од 20 милиона становника. Сви они, у Хрватској, Словенији, Босни, Македонији, немају довољно вакцина, тако да је то једна лепа прича, да они дођу до нас и да се направи једна нова врста туризма“, мишљења је Бумбер.

Хоће ли заживети нови вид туризма у Србији: Соба с погледом на вакцину

ЕУ уводи сертификат о вакцинацији

Док се поједине земље већ баве „вакцинацијским туризмом“, ЕУ је постигла начелни договор о увођењу сертификата о вакцинацији, без ког улазак у ЕУ, наводно, неће бити могућ. Детаљи пројекта биће представљени за три месеца, али већ сада су се појавила многа питања везана за његову реализацију.

Сеничић, ипак, објашњава да грађани сертификат о вакцинацији добијају и сада, након примања вакцине, и тврди да поседовање тог документа неће бити једини начин за улазак у ЕУ.

„Тај који се вакцинисао и ревакцинисао и има потврду биће привилегован, у смислу да му за путовање вероватно неће требати ништа друго. Они који нису вакцинисани и не желе да то учине, имаће неку алтернативу. Свака земља ће да одлучи шта ће тражити, да ли карантин, ПЦР или антигенски тест, шта год. Алтернатива за путовање ће свакако постојати, све док пандемија не падне на ниво који више није тако страшан. Мало ме чуди кад људи кажу да је то дискриминација. Па, и сада имамо једну врсту дискриминације. Тренутно не можете нигде да отпутујете, ако немате урађен ПЦР тест“, напомиње Сеничић.

С друге стране, Бумбер је мишљења да ће увођење сертификата о вакцинацији направити пометњу међу туристима, због тога што је питање које вакцине ће добити „зелено светло“ у ЕУ.

„Сад долази до тога да ли ће Запад да прихвати руску и кинеску вакцину? Да ли ће ико ко је примио једну од те две вакцине бити на тај начин дискриминисан? Неко решење мора да се пронађе. Ја се сећам кад су биле велике богиње. Сви ми који смо били вакцинисани добили смо потврду о томе. С њом смо улазили и излазили из Београда, који је био окружен пуктовима за контролу уласка и изласка. Нешто слично би требало направити“, закључује Бумбер.

У јануару ове године, директор Светске здравствене организације у Србији Маријан Ивануша казао је за РТС да се та организација противи увођењу ковид пасоша, јер би се тиме направиле разлике између људи, што, како је рекао, није прихватљиво.


Сазнајте: У каквом је стању туризам у Србији?

Прочитајте још:

Коментар