Смењени јерменски официр тужио председника државе

Бивши заменик начелника Генералштаба Оружаних снага Јерменије Тиран Хачатрјан, који је исмејао изјаву премијера Никола Пашињана о „Искандерима“, поднео је тужбу против председника Армена Саркисјана, захтевајући повлачење његове смене, наводи се на порталу о судским информацијама „Даталекс“.
Sputnik
Према информацијама објављеним на порталу, тужба је поднета Управном суду. Окривљени је председник Јерменије, а канцеларија премијера назначена је као трећа страна.  

Саркисјан је 24. фебруара, на предлог премијера Пашињана, сменио првог заменика начелника Генералштаба Оружаних снага Хачатријана који је, према извештајима медија, исмејао речи шефа владе о системима „Искандер“.

Криза око смене начелника Генералштаба

Нова политичка криза распламсала се у Јерменији после Пашињанових неопрезних речи о руским системима „Искандер“. Пашињан је у интервјуу за портал „1in.am“ говорио о ескалацији сукоба у Нагорно-Карабаху у јесен прошле године и том приликом, коментаришући изјаву бившег јерменског председника Сержа Саргсјана да су јерменске снаге могле на самом почетку борбених дејстава да употребе ракете „Искандер“, изнео тврдњу да је успешно дејствовало свега 10 одсто тих ракета.

Заменик начелника Генералштаба Оружаних снага Јерменије Тиран Хачатрјан исмејао је премијера, због чега је смењен, а убрзо након њега и начелнику Генералштаба понуђено је да поднесе оставку. У четвртак ујутро, Оружане снаге Јерменије издале су саопштење у којем траже оставку самог Пашињана.

Премијер је ово оценио као покушај преврата и позвао своје присталице да изађу на улице. У међувремену, опозиција је подигла барикаде и шаторе у близини парламента. Они нису расположени за преговоре са властима и траже оставку премијера.

Пашињан је 25. фебруара упутио захтев председнику Јерменије да смени начелника Генералштаба Оружаних снага, али Саркисјан овај указ није потписао и вратио га је влади. Администрација председника поново је 28. фебруара од премијера примила захтев за разрешење дужности начелника Генералштаба.

Према јерменском уставу, председник може у року од три дана да врати одговарајући акт са својим примедбама премијеру, који је поднео захтев за разрешење виших официра. Ако шеф владе не прихвати ове примедбе, председник мора да потпише одговарајући акт или да се обрати Уставном суду. Уколико председник не испуни ове услове, одговарајући акт ступа на снагу аутоматски.

Прочитајте још:

Коментар