„Проблем вакцина које нису произведене ни у Сједињеним Америчким Држава, ни у Европи састоји се у томе што оне не могу да пронађу фабрику која би их производила. То је веома сложено. Вакцина се не прави попут маски ФФП2“, рекао је Бретон за телевизију „Франс 2“.
С тим у вези, европски комесар је додао да је било контаката са Русијом у вези са производњом руске вакцине.
„Руси нам се обраћају како би осигурали да наше фабрике могу да произведу вакцину. Наравно, обавезно треба помоћи Русима, као и другима, али је у овом тренутку приоритет да наше фабрике могу да пусте у промет европске вакцине“, објаснио је он.
Подсетимо, вакцина „Спутњик Ве“ (Sputnik V) коју производи Научно-истраживачки институт „Гамалеја“ у сарадњи са Руским фондом за директне инвестиције добила је 11. августа потврду о регистрацији од Министарства здравља Русије, поставши тако прва регистрована вакцина против вируса корона на свету. Поред ње, у Русији су регистроване још две вакцине против короне – „ЕпиВакКорона“ коју производи „Вектор“ и вакцина „КовиВак“ Центра „Чумаков“. Спутњик Ве“ (Sputnik V) до сад је одобрен у 45 земаља света.
Европска агенција за лекове (ЕМА) започела је процедуру за експертизу руске вакцине „Спутњик Ве“ ради њене накнадне регистрације.
Прочитајте још:
- ЕУ дала зелено светло: Имате право на руску и кинеску вакцину, али сами сносите последице
- Швајцарски лист: Док Запад мисли само на себе, трио Русија-Кина-Индија спасава свет