Шта руска војска очекује од тешке беспилотне летелице „Алтиус“

Прототип руске извиђачке беспилотне летелице „Алтиус“ почиње овог лета серију пробних летова користећи читав спектар навођеног оружја, укључујући прецизне ракете, рекао је за Спутњик извор из војно-индустријског комплекса.
Sputnik
„Пробни летови прототипа дрона 'Алтиус' заказани су за лето првим ваздушним ударима на циљеве на полигонима навођеним ракетама 'ваздух-земља'. Летови ће укључивати и навођене високо прецизне ракете и навођене бомбе из комплекса направљеног специјално за беспилотну летелицу“, рекао је саговорник.

Извор је појаснио, да ће на током тестирања бити разрађени програми типичних напада за „Алтиус“ са уништавањем циљева као што су тенкови, лака оклопна возила, војска условног непријатеља и положаји различитих средстава за уништавање, укључујући артиљерију.

Саговорник је навео да су раније на „Алтиус“, у оквиру прелиминарних испитивања способности удара, бацане бомбе са слободним падом којима се не управља.

Шта све може руски супертешки дрон „Охотник"

Руска беспилотна летелица „Алтиус“ припада летелицама средње висине, дугог трајања лета и тешке класе.

Маса летелице је око шест тона и може да понесе више од тоне корисног терета. Дрон има два турбопропелерска мотора, распон крила од 30 метара, домет 12-14 километара и трајање лета до два дана. Борбени радијус је око 3.500 километара.

„Алтиус“ има систем сателитских веза, који омогућава да се контролише на великим удаљеностима.

Како је за Спутњик изјавио водећи експерт беспилотне авијације Денис Федутинов, на светском тржишту расте интересовање за опремање војски извиђачким и ударним беспилотним летелицама.

Експерт наводи да се, по правилу, у овој улози користе дронови такозване MALE-класе, који лете на средњим висинама и лет им дуго траје. У исто време, примећује Федутинов, унутар ове класе „постоје интересовање према тежим летелицама способним да носе велики терет, чији већи део припада наоружању“.

„Не постоје разлог да верујемо да ове тенденције неће бити типичне и за нашу земљу. Зато, упркос великом значају за Оружане снаге Русије које имају извиђачко-ударне летелице 'Орион', које су недавно предате војсци, још већа очекивања су од тешких беспилотних летелица „Алтиус“, изјавио је експерт.

Он је додао, да би летелице величине „Алтиус“ могле да чине основу извиђачке и ударне групе руских беспилотних летелица MALE-класе, како због ширих могућности у односу на радио-електронску опрему, тако и због значајне запремине и већег домета наоружања.

Прочитајте још:

Коментар