Вучевић и Сабонис ушли су у такмичење са вештинама на мала врата, нико не очекује од центара да буду посебно прецизни и брзи у оваквом концепту, али они су показали да нису џабе у самом врху НБА.
„Скилс челенџ“, односно такмичење у вештинама, састоји се од неколико препрека, а поред прецизности веома је важна и брзина.
Први задатак је да погодите лоптом кроз одређени круг, затим треба да положите лопту кроз обруч и на крају да се са истом вратите на другу половину и погодите тројку.
Јасно је да ово фаворизује ниске кошаркаше, који су ем вештији, ем бржи и генерално имају бољи шут, међутим, Вучевић и Сабонис показали су да долазе из кошаркашке школе другачије од америчке.
Далеко од тога да амерички центри не знају са лоптом, али ако пажљиво погледате високи играчо у лиги долазе из других крајева света – Никола Јокић (Србија), Џоел Ембид (Камерун), Никола Вучевић (Црна Гора), Домантас Сабонис (Литванија), Јусуф Нуркић (БиХ), Кристапс Порзингис (Летонија)...
Од Американац издвајају се једино Карл Ентони Таунс и БемАдебајо, али признаћете да је ово јако мали број када се узме у обзир да у НБА лиги игра више од 500 кошаркаша.
Европска школа кошарке доста се разликује од америчке и ако се нешто боље ради на просторима Старог континента, то је рад на кошаркашким основама и принципама.
Американци су миљама испред када је реч о индивидуалном раду, зато и имају најбоље играче света, али оно што фали великом броју играча у САД јесу управо те основе.
Зато је многе изненадило што су Вучевић и Сабонис елиминисали Криса Пола, Роберта Ковингтона, Џулијуса Рендла, али и Луку Дончића који је прилично неозбиљно схватио учешће, те га је Литванац почистио у полуфиналу.
О томе је за Спутњик причао млади српски кошаркаш Младен Армуш који наступа за Универзитет Бојзи стејт.
„Код нас се тренери, по мом скромном мишљењу, више фокусирају на то да уче играче основне ствари у одбрани и нападу. Основне принципе које играч мора да зна, док то овде као да одраде, али не баце акценат јер мисле да све може да се промени индивидуалном радом“, рекао је Армуш за Спутњик и додао:
„Баланс је битан, треба знати срж кошарке, тај систем и како су нас тренери учили од млађих генерација. Напад на зону, пик енд рол, одбрану од пика, како се брани пост игра“.
Цео интервју са бившем јуниором КК Партизан биће објављен наредних дана на Спутњику.
Сабонис и Вучевић показали су да и високи играчи могу да буду веома вешти у оваквим такмичењима, али и да морају да имају добру основу у млађим категоријама.
► Вучевић за Спутњик о тиму Југославије: Била би то озбиљна екипа /видео/
► Јокић ексклузивно за Спутњик: Ракић је звер, лако бих се навикао на Дончића
► Вучевић натерао легендарног Шека да се присети Даниловића, Маравића и Стојаковића /видео/