Упознајте спорт који је измишљен у Русији – „спорт за 21. век“ /фото, видео/

Кошаркашки терен, кошаркашка лопта и – спортисти обучени у опрему за рвање... Звучи чудно, али је и у Русији, где је 2003. године регистрован спорт под називом регбол.
Sputnik

Правила су једноставна, дозвољено је готово све, осим саплитања, гурања с леђа и јасних провокација које позивају на тучу.

Не постоје кошаркашки дриблинзи, нити слободна бацања, све се своди на бруталну физичку снагу која регбол чини толико занимљивим и динамичним.

У Русији постоји више од двадесет тимова, шампионата и купова, међународних турнира, а регбол се игра још у Холандији, Француској, Чешкој, Белорусији, Украјини, Молдавији, Естонији...

Регбол је настао пре четрдесетак година када су рвачи дошли на идеју да се пред тренинге загревају на другачији начин, пузали су на коленима у покушају да тешку лопту убаце у импровизовани гол.

Временом, игра загревања се развила, рвачи су устајали и тешку лопту заменили кошаркашком, а уз то су могли да примене и принципе из свог спорта.

Циљ игре је да се лопта убаци у кош, како би се спречиле повреде такмичари могу да користе шлемове и штитнике за зглобове, а у сваком тренутку на терену се налази по седам играча са обе стране, док се у тиму налази укупно њих 20.

Игра почиње подбацивањем, као у кошарци, а лоптом је могуће радити све – добацивати се, трчати са њом, бацати од подлогу, а меч траје 40 минута, односно два полувремена од по 20, уз пет минута паузе.

Постоји и „летња“ верзија, када се регбол игра на песку, а мечеви су подељени на четири дела у трајању од по пет минута.

Регбол је био предмет и научног истраживања, потврђено је да има добар утицај на физичку кондицију рвача, а напомиње се и да је троструки олимпијски шампион Александар Карељин био редован учесник регбол мечева.

​► Када Србин спарингује са Хрватима: „Тресе се кавез, сила!“

► Рускиња претукла Бразилку и најавила јуриш на појас у УФЦ /видео/

► Главна ствар због које је Ђоковић доминирао против Медведева

Коментар