Посланик Думе: Донбас је крвава рана на телу Украјине

Донбас је крвава рана на телу Украјине, каже посланик Думе Руслан Балбек, додајући да би Кијев учинио све да то питање постане део међународне агенде.
Sputnik

Балбек је коментарисао изјаву шефа украјинске делегације у Контакт групу за Донбас Леонида Кравчука да постоји опасност од избијања конфликта великих размера у региону због чега треба укључити Америку у преговоре о Донбасу.

„У великим размерама мисли господин Кравчук, чак би да унутарукрајински цивилни конфликт сврста на листу светских проблема. Било шта, ускоро ће и сигнал у космос послати за помоћ, само да не испуњавају Минске споразуме. А што се тиче великог конфликта, судећи по свему, све води ка томе“, рекао је Балбек.

Коментаришући потенцијално ангажовање Америке у преговорима у Донбасу, Балбек каже да су се САД показале као агресор и да Вашингтон мења услове споразума унилатерално, тако да „с њима нико неће разговарати“.

„У сваком случају, Донбас је крвава рана на телу Украјине, а не међународне заједнице, мада би бивши председник Украјине веома волео да се проблемима Кијева бави цео свет“, закључио је руски посланик.

Русија: Кијев изазива ескалацију сукоба у Донбасу

Кравчук је раније данас рекао да Кијев води консултације о учешћу Америке у преговорима о Донбасу, као и да Русија може да буде против тога али мора да изнесе одговарајуће аргументе.

Он је уверен да Америка треба да учествује у тим преговорима.

„Конфликт у Донбасу није само украјински питање, и чак ни само европско. То је питање могућности избијања великог сукоба уколико Русија не буде заустављена у својим апетитима“, рекао је Кравчук.

Мински споразуми

У Минску су 12. фебруара 2015. године одржани преговори лидера држава „нормандијске четворке“. Мински споразуми за решавање ситуације на истоку Украјине предвиђају прекид ватре, повлачење тешког наоружања са контакт линије и уставну реформу чији би кључни елементи требало да буду децентрализација и усвајање закона о посебном статусу Донбаса.

План још увек није испуњен, јер украјински политичари непрекидно одлажу његову примену и чак изјављују да он има само саветодаван карактер, а не и обавезујући. Руски став је да не постоји алтернатива Минским споразумима. 

Прочитајте још:

Коментар