У условима пословања које диктирају пандемијске околности, Барси се обила о главу очајна трансфер политика претходних година, дугови су нарасли на више од милијарду долара, а у мају доспевају на наплату и краткорочни кредити у износу од седамсто милиона евра.
Финансијском колапсу каталонског гиганта кумовала је и чињеница да његовим утакмицама нису могли да присуствују навијачи, чиме је потпуно затворен један од основних канала за финансирање клуба.
На све то, други најуспешнији клуб на свету недавно се нашао у центру скандала јер је бивши председник Ђозеп Марија Бартомеу ухапшен у оквиру истраге поводом „Барсагејта“.
Клупски званичници оптужени су за кампању „блаћења“ садашњих и бивших играча који су били критични према управи клуба.
Нагађања око статуса незадовољства Лионела Месија неизоставни су део потреса који погађају славни каталонски клуб.
Недостатак успеха на европској сцени последњих година Аргентинцу је упалио „црвени аларм“, што су желели да искористе челници Интера, а приче око његовог одласка у Манчестер сити или Пари сен Жермен и даље су актуелне.
Месију уговор истиче у јулу ове године, док од јануара има право да преговара са другим клубовима.
И пре него што је шпански Ел Мундо објавио детаље уговора између Месија и Барселоне, због чега је Аргентинац најавио тужбу, Меси је упозорио управу каталонског клуба да уколико неки од детаља који би могли да угрозе њега или његову породицу исцуре у јавност, неће размишљати о останку у Барселони, већ ће то одмах значити наставак каријере у неком другом клубу.
Међутим, да је фудбалски клуб Барселона и те како жив, показала је друга по реду највећа излазност на изборима за председника клуба са чак 56.300 гласача чијом убедљивом вољом је Ђоан Лапорта по други пут стао на чело каталонског гиганта.
Лапорта је клуб водио од 2003. до 2010. године, у периоду најславније историје каталонског клуба, а његови главни задаци биће да задржи Месија и да се избори са лошом финансијском ситуацијом у Барселони.
Познато је да нови-стари шеф клуба жели и да појача састав Барсе, па се помиње да су његови људи већ ступили у контакт са менаџерима Давида Алабе и Ерлинга Халанда, играчима који су на листи жеља и Реал Мадрида па се очекује да ће велики ривали за њих водити прави мали рат у летњем прелазном року, иако баш и није јасно одакле Лапорта намерава да набави новац.
Једна од опција је да се као искусни каталонски политичар који пропагира аутономију шпанске покрајине позове на своје везе и подигне читаву Каталонију око клуба који је њен симбол, те да се у причу укључе и нови спонзори поред актуелног Ракутена са којим је продужен уговор до краја следеће сезоне.
Шпанци нагађају и да ће клуб прво морати да прода неколико играча како би могао да купи нове. На трансфер листи могли би да се нађу Антоан Гризман, Фелипе Кутињо и Усман Дембеле, које је Барселона платила укупно 400 милиона евра.
Променом управе актуелизована је идеја о томе да Барсина легенда Ћави Ернандес на месту шефа стручног штаба замени Роналда Кумана, али он тренутно управља клупом катарског Ал Сада, па би његов долазак могао да се очекује тек на почетку нове сезоне.
Лапортов и Ћавијев повратак у Барселону можда би значио и светло на крају тунела за све проблеме са којима се фудбалски клуб перцепиран као најуспешнији производ немирне шпанске покрајине суочава последњих година.