НАТО би да обуздава Русију, али и да води дијалог с њом

НАТО жели да следи комплексан приступ у односима са Русијом, комбинујући обуздавање и отвореност за дијалог, а настоји и да избегне неспоразуме, грешке и ескалацију у односима са Москвом, изјавио је генерални секретар Алијансе Јенс Столтенберг.
Sputnik
„Комплексан приступ Алијансе у односима са Русијом омогућава НАТО-у да реагује на погоршање ситуације у сфери безбедности за које су заслужне акције Русије. С тим у вези, савезници су наставили да јачају своје способности обуздавања и одбране, истовремено остајући отворени за циљани, стабилан и садржајан дијалог са Русијом“, наведено је у извештају Столтенберга о резултатима 2020. године.

Како је рекао, НАТО жели да разговара о изузетно важним питањима, да избегава неспоразуме, грешке у проценама и нежељену ескалацију.

Модернизација руског арсенала подрива безбедност НАТО-а

Истовремено, рекао је да Москва наноси штету безбедности Алијансе развијајући нуклеарни и ракетни арсенал и да је НАТО прошле године радио на јачању нуклеарног обуздавања.

„Алијанса је 2020. године наставила марљиво да ради на поузданом, безбедном и ефикасном нуклеарном обуздавању. У исто време, Русија модернизује своје нуклеарне и ракетне арсенале на начине који подривају безбедност НАТО-а и стварају дубоке сумње у намере Москве“, саопштено је у извештају.

Генерални секретар НАТО-а је такође истакао и да Европа и Америка имају сјајну могућност да „отворе нову страницу“ у сарадњи у оквиру Алијансе, посебно у условима борбе против савремених претњи, укључујући акције Русије и успон Кине.

Столтенберг: Зближавање Кине и Русије изазов за НАТО

„Нико не може сам да се носи с тим претњама. Стога Европа и Северна Америка морају још ближе да сарађују у Алијанси у условима стратешке солидарности“, додао је Столтенберг.

Састанак Савета Русија-НАТО

Он се осврнуо и на састанак Савета Русија-НАТО 2020. године, рекавши да он није одржан кривицом руске стране.

„НАТО је 2020. године остао посвећен дијалогу у оквиру Савета НАТО-Русија ради разговора о питањима међународне безбедности, побољшању транспарентности и предвидљивости. НАТО је више пута од фебруара предлагао Русији да одрже састанак у овом формату, али је Москва је систематски одбила. То је довело до дога да се Савет НАТО-Русија 2020. године није ни одржао“, наведено је у документу.

Савет Русија-НАТО формиран је 2002. године, а последњи састанак у том формату одржан је у јулу 2019. године.

Прочитајте још:

Коментар