Нова британска стратегија: Супротставити се читавом спектру претњи које долазе из Русије

Британски премијер Борис Џонстон објавио је планове за радикални преокрет спољне и одбрамбене политике Велике Британије. Русија је у новој одбрамбеној стратегији наведена као озбиљна претња Великој Британији и земља ће се борити против читавог спектра претњи које потичу из Русије.
Sputnik

Нова спољна политика Велике Британије полази од предрасуде да се повратак на суперсиле у стилу Хладног рата вероватно неће догодити, док ће утицај „средњих сила“ вероватно расти.

Како се наводи у стратегији, Велика Британија поштује народ, културу и историју Русије. Међутим, док се односи са њеном владом не побољшају, Британија ће „активно обуздавати и бранити се од читавог спектра претњи које долазе из Русије“ и предузимаће мере за обуздавање Москве.  

Лондон је истовремено обећао да ће преко НАТО-а објединити војне, дипломатске и обавештајне напоре западних земаља ради решавања проблема у овој области.

„Преко НАТО-а ћемо обезбедити јединствени одговор Запада, комбинујући наша војна, дипломатска и обавештајна средства у подршку колективној безбедности. Придржаваћемо се међународних правила и норми и држаћемо Русију одговорном за њихово кршење, радећи са нашим међународним партнерима“, као што је било у вези са „случајем Скрипаљ“, наводи се у свеобухватном прегледу безбедности, одбране и спољне политике Велике Британије.

Према прегледу стратегије, „Русија је најоштрија претња у региону НАТО-а“ и Лондону ће за реаговање на овај проблем помоћи сарадња са ЕУ и НАТО-ом.

У стратегији се прецизира да Алијанса мора бити спремна да се носи са изазовима као што је високопрецизно оружја великог домета, сајбер-операције и оружја за операције у свемиру, као и са „непријатељском активношћу чија је сврха провера границе између мира и рат и наша (западне земље) одлучност да дамо одговор“.

„Такође ћемо подржавати друге (државе) у зони Источне Европе, и не само тамо, за побољшање њихове прилагодљивости претњама на државном нивоу. То се односи и на Украјину, где ћемо наставити да стварамо потенцијал њених оружаних снага“, додаје се у прегледу.

Британски лист: Русија за Лондон представља највећу претњу безбедности

Говорећи о Кини, Британска влада сматра да све већи утицај Кине на међународној сцени представља најважнији геополитички фактор у савременом свету.  

„Растућа међународна позиција Кине је најзначајнији геополитички фактор у савременом свету са великим последицама на британске вредности и интересе и за структуру и облик међународног поретка“, наводи се у документу.

Кина се у документу назива ауторитарном државом са вредностима које се разликују од европских. Истовремено се примећује позитивна улога Кине за светску економију.

„Кина и Велика Британија имају користи од билатералних инвестиција и трговине, али Кина од свих земаља такође представља највећу претњу за економску безбедност Велике Британије“, истиче се у прегледу.

Односи са САД

Односи са Сједињеним Америчким Државама и даље су најважнији билатерални односи за Велику Британију, наводи се у стратегији.

„Односи са Сједињеним Америчким Државама остаће наши најважнији билатерални односи, од суштинског значаја за кључне савезе и групе као што су НАТО и ‘Пет очију’. САД ће такође остати наш највећи билатерални трговински партнер и инвеститор. Ојачаћемо нашу сарадњу у традиционалним областима као што су безбедност и обавештајне службе, а покушаћемо да је заједно ојачамо у оним областима за које је то најважније, на пример, у борби против илегалних финансија“, истиче се у документу.

Нуклеарни потенцијал

У стратегији се истиче да Велика Британија намерава да повећа свој нуклеарни потенцијал за 40 одсто.

Ради се о плановима за повећање броја нуклеарних бојевих глава „Трајдент“ са 180 на 260, што указује на крај постепеног разоружања које је трајало три деценије.

Британски генерал: Заостајемо за Русијом и Кином у борби за сајбер простор

У прегледу се напомиње да је ова стратегија резултат промена у безбедносном окружењу и постојања ширег спектра технолошких и доктринарних претњи.

Британски премијер Борис Џонсон одлучио је да ревидира одредбе стратегије у фебруару 2020. године. У раду су учествовали владини и невладини стручњаци из области спољне политике, националне безбедности, стручњаци из области глобалних изазова и претњи.

Ово је највећа ревизија националних стратегија од краја Хладног рата. Ревизија укључује процену борбене способности оружаних снага, као и ниво обучености специјалних служби. Премијер је у новембру 2020. објавио главне одредбе стратегије за наредних 30 година, а у уторак је објављен документ на 100 страница о спољној политици Велике Британије за наредних 30 година.

У наредне четири године влада ће издвојити додатних 16,5 милијарди фунти за одбрану и наоружање, што је рекордан износ у последњих 30 година.

Прочитајте још:

Коментар